Twoja informacja

Masz dla nas temat? Napisz!

„Świąteczny Prezent” od słupeckich kuratorów

„Nigdy nie jesteśmy tak biedni, aby nie stać nas było na udzielenie pomocy bliźniemu” tymi słowami Mikołaja Gogola kuratorzy Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej Sądu Rejonowego w Słupcy zwrócili się w grudniu minionego roku do ludzi dobrej woli i wielkiego serca z prośbą o wsparcie akcji „świąteczny prezent”.

W tym roku projekt ten obchodzi swoisty jubileusz, albowiem przeprowadzony został już piętnasty raz. Właśnie piętnastu lat, przed świętami Bożego Narodzenia, kuratorzy sądowi obdarowują dzieci oraz osoby potrzebujące prezentami w różnej formie. Kuratorzy podczas wykonywania swojej pracy spotykają się drugim człowiekiem, często człowiekiem życiowo pogubionym, czasem nieporadnym bądź żyjącym w trudnych warunkach. Kuratorzy są zawsze blisko tych właśnie ludzi, spotykają ich na co dzień w różnych, często trudnych sytuacjach. Człowiek potrzebuje wsparcia drugiego człowieka, aby wyjść na prostą, albowiem ludzką rzeczą jest popełniać błędy.

Popełniając błędy uczymy się jak w pewnych sytuacjach nie postępować w przyszłości bowiem, jak powiedział Paulo Coelho, wszystkie bitwy naszego życia czegoś nas uczą, nawet te, które przegraliśmy. W sytuacjach trudnych potrzebna jest nadzieja i pokazanie kierunku w którym trzeba podążać. Kierunek ten może jedynie wskazać obecność drugiego człowieka. Na szczególną uwagę zawsze zasługują dzieci, które niczemu nie winne, stają się ofiarami rodzinnych problemów. Właśnie dlatego kuratorzy chcą sprawić im radość. Nie udałoby się tego zrealizować bez ofiarności i pomocy ludzi wielkiego serca i dobrej woli.

Na prośbę kuratorów odpowiedziało bardzo wielu ludzi, ludzi związanych z wymiarem sprawiedliwości jak sędziowie i asystenci Sądu Rejonowego w Słupcy, referendarz oraz pracownicy wspomnianej instytucji, swoją pomoc okazali też notariusze słupeckich Kancelarii Notarialnych Lena Jaskólska i Maciej Chojnacki oraz komornik Agnieszka Kalista. Kuratorzy mogli liczyć też na radców prawnych oraz adwokatów, tak blisko związanych z sądem: Ewelinę Nowicką, Krzysztofa Rzędzińskiego i Jana Mądrego.
Organizatorzy akcji są niezmiernie wdzięczni osobom prywatnym oraz firmom pracującym na rynku powiatu słupeckiego które to tak szczodrze odpowiedzieli na apel. Należy tutaj wspomnieć o hojności firmy KONSPOL ze Słupcy, Przedsiębiorstwa Handlowo Usługowego Ryszard Wojciechowski ze Słupcy, Przedsiębiorstwa Produkcyjnego ELKA Andrzej Mazurkiewicz ze Słupcy, Centrum Kultury MUZYK Krystian Bartczak ze Słupcy, Agroturystyki „Ranczo” Urszula i Radosław Kordulasińscy z Wrąbczynka, Zakładu Handlowo Usługowemu Paweł Lubański ze Słupcy, Agencji Ubezpieczeniowej Zenon Burchard ze Słupcy, Firmy DOM-BUD Andrzej Świderski ze Słupcy, Firmy TIM Marka i Tomasza Szeszyckiego z Witkowa oraz Firmy Tomasza Stróżyka i Firmy Jarosława Pawlaka ze Słupcy. Właścicieli tych firm nie trzeba było przekonywać o słuszności prowadzenia projektu. Otworzyli Oni swoje serca natychmiast, okazując tym samym szlachetność i życzliwość. Nie pominęli okazji w której mogli ofiarować coś z siebie drugiemu człowiekowi.

Nie sposób nie zauważyć ogromnej pomocy i zaangażowania w projekt niektórych szkół z naszego terenu. Szkołą, która od wielu lat uczestniczy w realizacji akcji jest Zespół Szkół Ekonomicznych im. M. Jackowskiego w Słupcy z Ewą Ulatowską na czele, jako koordynującą działania oraz Zespół Szkół Zawodowych im. Gen. Władysława Sikorskiego w Słupcy gdzie koordynatorem jest Maria Radoń – Kowalska. Wielkie wsparcie kuratorzy otrzymali ze Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Giewartowie z inicjatorem Grażyną Woźniak oraz Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka J. Piłsudskiego w Słupcy gdzie działania szkoły wspierała Monika Magiera – Ładowska.

Kuratorzy rozdając paczki dzieciom doświadczają radości jaka dzięki temu pojawia się w małych serduszkach i uśmiechu na ich ustach. Jednak paczka ze słodyczami i maskotkami to nie jedyna pomoc jaką w tym okresie niosą kuratorzy w ramach akcji. Kilkanaście osób będących w bardzo trudnej sytuacji życiowej, głównie osoby samotne bądź chore, otrzymały paczki z żywnością o dłuższym terminie przydatności do spożycia. Rodziny obdarowane zostały odzieżą a także meblami. Wszystkie rzeczy zostały pozyskane od ludzi, których dobro drugiego człowieka nie jest obojętne.
Dzięki wsparciu oraz zaangażowaniu tak wielu ludzi w roku 2017 około 210 dzieci z naszego środowiska otrzymało „świąteczny prezent” w formie słodyczy, książek, maskotek i innych zabawek. Pomoc w innej formie otrzymało około 25 rodzin.

Kuratorzy zawodowi działający przy Sadzie Rejonowym w Słupcy podkreślają ogromna rolę kuratorów społecznych w organizowaniu i przebiegu przedsięwzięcia. Kuratorzy społeczni wsparli finansowo akcję, to Oni wskazali potrzeby w środowisku w którym pracują, to oni byli tymi, którzy fizycznie przekazywali zebrane dary. Potrzebna była też pomoc fizyczna, którą udzielili kuratorzy społeczni Małgorzata Król, Kamila Nadkowska. Dzieło wsparły także Kuratorzy Okręgowi Sądu Okręgowego w Koninie, kurator okręgowy Alicja Karolak oraz zastępca kuratora okręgowego Iabella Pawlak.

Do wszystkich osób oraz firm które w jakikolwiek sposób wsparli inicjatywę „świąteczny prezent” zostały przekazane osobiste podziękowania.-Dziękujemy serdecznie za przekazaną darowiznę, którą traktujemy jako wyraz Państwa dobroci i chęci niesienia pomocy potrzebującym. Wyrażamy głęboką wdzięczność i życzymy powodzenia, sukcesów w życiu osobistym i zawodowym.-mówi imieniu kuratorów sądowych – Kierownik Zespołu Kuratorskiej Służby SądowejSądu Rejonowego w Słupcy – Marzenna Lubańska.

 

Brak komentarzy

Dodaj komentarz