Twoja informacja

Masz dla nas temat? Napisz!

Światowe Dni Młodzieży również w naszej okolicy- przyłącz się!

W lipcu 2016 roku w Krakowie odbędą się Światowe Dni Młodzieży. Zanim młodzi ludzie z całego świata spotkają się w stolicy Małopolski z Papieżem Franciszkiem, spędzą kilka dni w parafiach na terenie kraju.

Światowe Dni Młodzieży zbliżają się wielkimi krokami. Od dłuższego czasu młodzi w Polsce mobilizują swoje siły, bowiem to właśnie oni są gospodarzami  przyszłorocznych uroczystości. I chociaż centralne spotkania i modlitwy z Papieżem Franciszkiem odbędą się w Krakowie, to poprzedzając te wydarzenia, młodzi pielgrzymi z całego świata odwiedzą wszystkie polskie diecezje, by przez 5 kolejnych dni poznawać nasz kraj, kulturę, zwyczaje i pogłębiać wspólnie z nami doświadczenie swojej wiary.

Dziś już wiemy, w rejonie wrzesińskim (do którego należą dekanaty Golina, Kleczew, Miłosław, Słupca, Strzałkowo, Września, Zagórów) przebywać będzie około 1500 młodych z całego świata. Aby jak najlepiej się przygotować do tego wydarzenia powstał swego rodzaju przewodnik, dzięki któremu dowiecie się czym są Światowe Dni Młodzieży i jak możecie włączyć się w ich realizację.

Czym są ŚDM?    

Światowe Dni Młodzieży to międzynarodowe spotkania młodych z całego świata, którzy razem ze swoimi katechetami, duszpasterzami, biskupami i papieżem gromadzą się w jednym miejscu, by wyznać wiarę w Jezusa Chrystusa.

Kto jest ich autorem?    

Pomysłodawcą i pierwszym gospodarzem tych Dni był św. Jan Paweł II, który zgromadził młodych w Rzymie (1984, 1985, 2000), Buenos Aires (1987), Santiago de Compostela (1989), Częstochowie (1991), Denver (1993), Manili (1995), Paryżu (1997) i Toronto (2002).

ŚDM – Papież i Młodzi.

Po śmierci Jana Pawła II kontynuatorem pięknego dialogu Kościoła z młodymi i wielkim orędownikiem Światowych Dni Młodzieży stał się papież Benedykt XVI, który przewodniczył kolejno spotkaniom w Kolonii (2005), Sydney (2008) i Madrycie (2011). Dzięki posłudze Benedykta XVI Chrystus był ciągle głoszony i adorowany przez młodych całego świata, a Kościół mógł dostrzegać swoje młode i radosne oblicze tak bardzo potrzebne współczesnemu światu. W lipcu 2013 roku (Rio de Janeiro) z młodzieżą spotkał się Papież Franciszek. On także ogłosił, że następne spotkanie młodych odbędzie się w 2016 roku w Polsce. Jak tę decyzję przyjęła młodzież w Krakowie można zobaczyć pod tym linkiem:

www.youtube.com/watch?v=6Nb9QujY7tE

Ile czasu trwają ŚDM?    

ŚDM są spotkaniem wielodniowym. Obecnie mają one dwie zasadnicze części: pierwsza to „Dni w Diecezjach”, kiedy młodzież przebywa na terenie całego kraju, który jest gospodarzem spotkania; druga to „Wydarzenia Centralne”, czyli tygodniowy pobyt młodzieży w głównym mieście organizacyjnym- w tym przypadku w Krakowie.

Jaki jest cel „Dni w Diecezjach”?    

Struktura „Dni w Diecezjach” zależy od charakterystyki i stylu goszczącej diecezji; jest to czas na wzajemne poznanie, integrację, poznanie kultury i topografii danego regionu. Na tym etapie nie brakuje wycieczek turystycznych, wspólnych zabaw, a także zaangażowania społecznego w różne dzieła i projekty przygotowane przez organizatorów.
Udział w ŚDM trwa około dwóch tygodni, ale należy pamiętać, że spotkanie wymaga długiego okresu przygotowań duchowych i organizacyjnych, dlatego prawdziwy czas trwania ŚDM rozpoczyna się wraz z podjętą decyzją o uczestnictwie, a kończy wraz z wypełnieniem misji wypływającej z treści danego spotkania.

Hasłem przyszłorocznego spotkania młodych będą słowa zaczerpnięte z Kazania na Górze: “Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5,7). Na tę okazję skomponowany został również hymn, którego już dziś na całym świecie uczą się pielgrzymi pragnący przybyć w 2016 roku do Polski. Hymn dostępny jest pod tym linkiem:

www.youtube.com/watch?v=HH3lzZNv5m8.

Ile osób uczestniczy w ŚDM?    

Z reguły są to spotkania bardzo liczne. Średnio, przez cały tydzień, bierze w nich udział kilkaset tysięcy młodzieży. Im bliżej jednak sobotniego czuwania z papieżem tym bardziej liczba ta pokonuje granicę miliona lub więcej uczestników. Największe dotychczasowe spotkania odbyły się w Manili na Filipinach (1995), gdzie wzięło udział ponad 4 miliony młodych oraz w Rio de Janeiro w Brazylii (2013), gdzie na Copacabanie zgromadziły się ponad 3 miliony osób. Ze spotkań odbywających się w Europie najliczniejszym było to w Rzymie w roku 2000, kiedy na Tor Vergata razem z Janem Pawłem II modliło się 2 miliony 180 tysięcy młodych.

Nie tylko spotkania modlitewne…

Światowe Dni Młodzieży to przede wszystkim wielkie święto wiary ale nie tylko. Nie można zapomnieć w tym momencie również o aspekcie promocyjnym kraju, który jest gospodarzem tego spotkania. Mówił o tym Prymas Wojciech Polak, podczas spotkania w Gnieźnie z samorządowcami z miast, gmin i powiatów znajdujących się w granicach archidiecezji gnieźnieńskiej. Z jego zdaniem zgodził się m.in. Dariusz Grzywiński, wójt gminy Strzałkowo.

 

 

Podobnie uważa także wielu innych samorządowców, którzy już teraz zapowiedzieli, że wesprą organizację Światowych Dni Młodzieży w parafiach.

 

2015-03-13-15-15-28
Przygotowania w diecezji, rejonach i parafiach…

Aby dobrze przygotować się do przeżycia ŚDM oraz przyjęcia ludzi młodych w naszej archidiecezji, ks. Prymas powołał cztery rejonowe centra, które gromadzą młodzież, księży, wolontariuszy i wszystkich chętnych, którzy pragną włączyć się w przygotowania do tego wyjątkowego wydarzenia.

 

12818_961504350556653_3971945148828813249_n

 

Jednym z takich centrów jest Strzałkowo, które obejmuje rejon wrzesiński. W jego skład wchodzą dekanty: Golina, Kleczew, Miłosław, Słupca, Strzałkowo, Września I, Września II  oraz Zagórów. Odpowiedzialny za pracę centrum jest Ks. Michał Grupa, który już dziś zaprasza wszystkich młodych, do aktywnego zaangażowania się w przygotowanie  ŚDM.

 

 

W części parafii już od pewnego czasu młodzi ludzie gromadzą się, modlą i przygotowują do wspólnego przeżywania Światowych Dni Młodzieży. W Strzałkowie jest to zawsze druga sobota miesiąca, po Mszy św. wieczornej. Dla nich jest to także znakomita szansa na nawiązanie nowych znajomości, czy podszlifowanie języka obcego.

 

 

Niedawno, podczas wizytacji biskupiej w parafii pw. św. Doroty w Strzałkowie, Prymas Wojciech Polak spotkał się z młodzieżą dziękując za ich dotychczasowe zaangażowanie i zachęcając do dalszego włączania się w przygotowania do ŚDM.

 

 

DSC_2500
Jeśli zainteresowała Cię tematyka Światowych Dni Młodzieży i chciałbyś włączyć się w ich organizację, bieżące informacje znajdziesz pod tymi adresami:

https://www.facebook.com/SDM.REJON.WRZESNIA
https://www.facebook.com/wyd.gniezno?fref=ts
http://www.wyd.ddmgniezno.pl/index.php/2014-04-12-21-05-52/punkty-przygotowan/19-punkty-przygotowan

plakat


Brak komentarzy

Dodaj komentarz