Twoja informacja

Masz dla nas temat? Napisz!

„Świeć przykładem” Akcja policjantów i uczniów słupeckiej Jedynki.

1 października obchodzony jest „Ogólnopolski Policyjny Dzień Odblasków”. Celem działań jest przypominanie i uświadamianie pieszym o obowiązku korzystania z elementów odblaskowych – dla własnego bezpieczeństwa!

W tym roku w powiecie słupeckim w akcję promującą noszenie odblasków włączyli się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Słupcy, którzy wraz z policjantami drogówki przygotowali akcję informacyjno-edukacyjną „Świeć Przykładem”.

„Świeć przykładem – noś odblaski” to hasło przyświecające sesji zdjęciowej, jaką przygotowali wraz ze słupeckimi policjantami uczniowie z kl. Va Szkoły Podstawowej nr 1 w Słupcy. Fotki powstały, aby propagować noszenie odblasków wśród dzieci i dorosłych oraz przypomnieć, że te małe elementy mogą uratować ludzkie życie. Pod koniec października zaplanowano heppening i akcję rozdawania odblasków wśród mieszkańców Słupcy.

Przypominamy o obowiązku wynikającym z art. 11 ust. 4a Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym: Pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.

Elementy odblaskowe powinny być umieszczone w takim miejscu, by znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tylu i z przodu). Światła pojazdu, który zbliża się do pieszego najpierw oświetlają dół sylwetki pieszego, zatem odblaski dobrze jest zakładać jak najniżej.

Piesi muszą również pamiętać, że idąc po poboczu lub po jezdni obowiązani są iść lewą strona drogi – to podstawowa zasada bezpieczeństwa na drodze!

Pamiętajmy, że nawet jeden mały element odblaskowy, widoczny dla kierującego, może uratować życie pieszego!

 

 

TEKST/FOTO: Policja Słupca


Brak komentarzy

Dodaj komentarz