Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.

Świeć przykładem – zachęcają policjanci i uczestnicy WTZ w Słupcy

„Świeć przykładem”, to hasło przyświecające sesji zdjęciowej, jaką przygotowali policjanci wraz z uczestnikami Warsztatów Terapii Zajęciowej w Słupcy . Fotki powstały, aby propagować noszenie odblasków wśród dzieci i dorosłych oraz przypomnieć, że te małe elementy mogą uratować ludzkie życie.

Z początkiem października w całej Polsce policjanci zaczynają akcję informacyjno-edukacyjną „Świeć Przykładem”. Celem akcji jest zachęcanie niechronionych uczestników ruchu drogowego, przede wszystkim pieszych, do korzystania z elementów odblaskowych. Słupeccy policjanci zainaugurowali działania wraz z podopiecznymi WTZ Słupca, których zaprosili do współpracy. Powstały fotografie, które będą promowały akcję w naszym powiecie oraz będą wykorzystywane podczas spotkań funkcjonariuszy ze społeczeństwem.

Pamiętajmy, że nawet jeden mały element odblaskowy, widoczny dla kierującego, może uratować życie pieszego! Nosimy je dla własnego bezpieczeństwa, ale też przyczyniamy się do ograniczenia wypadków na drogach!

Przypominamy o obowiązku wynikającym z art. 11 ust. 4a Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym: Pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.

Elementy odblaskowe powinny być umieszczone w takim miejscu, by znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tylu i z przodu). Światła pojazdu, który zbliża się do pieszego najpierw oświetlają dół sylwetki pieszego, zatem odblaski dobrze jest zakładać jak najniżej.

Piesi muszą również pamiętać, że idąc po poboczu lub po jezdni obowiązani są iść lewą strona drogi – to podstawowa zasada bezpieczeństwa na drodze!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *