Twoja informacja

Masz dla nas temat? Napisz!

Sześć lat strefy płatnego parkowania. Ile kosztuje?

Znamy już odpowiedź na interpelację radnego, Macieja Graczyka dotyczącą Strefy Płatnego Parkowania w Słupcy.

O pytaniach radnego pisaliśmy TUTAJ. Pyta on między innymi o to, czy przez sześć lat płatne miejsca parkowania przyniosły więcej pożytku niż strat?

-W odpowiedzi na interpelację zgłoszoną w dniu 30 lipca 2021 r. w sprawie płatnych miejsc parkowania W Słupcy, uprzejmie informuję, że celem wprowadzenia Płatnej Strefy Parkowania było zapewnienie wolnych miejsc parkingowych i ich rotacji w obrębie słupeckiego rynku. Z perspektywy czasu cel ten został osiągnięty, ponieważ można tam znaleźć wolne miejsca do parkowania.

Planując wprowadzenie strefy płatnego parkowania naszym celem nie było osiągnięcie efektu finansowego, lecz wyłącznie usprawnienie ruchu drogowego i parkowania. Założeniem była taka kalkulacja opłat za parkowanie, aby uzyskane dochody pokrywały koszty funkcjonowania strefy z niewielkim zyskiem.

Funkcjonowanie strefy płatnego parkowanie przynosi roczny przychód w wysokości 290 tys. zł., poniesione koszty to kwota 170 tys. zł., zatem kwota 120 tys. zł. stanowi dochód i powiększa budżet Referatu Inwestycji i Infrastruktury Miejskiej z przeznaczeniem na remonty dróg.

W odniesieniu do likwidacji niektórych lokali użytkowych w obrębie słupeckiego rynku uważam, że na decyzję o ich zamykaniu lub otwieraniu ma wpływ wiele czynników i w efekcie jest to każdorazowo trudna decyzja podejmowana przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą.

Zmiana organizacji ruchu drogowego wprowadzona równolegle wraz z płatną strefą parkowania w początkowym okresie stwarzała dla mieszkańców oraz uczestników ruchu drogowego pewne trudności. Dzisiaj wiemy, że wynikały one z wieloletnich przyzwyczajeń i kwestią czasu było oswojenie się z nową organizacją ruchu drogowego, która na obecną chwilę już nie budzi zastrzeżeń- czytamy w odpowiedzi na interpelację zastępcy burmistrza, Jacka Szczapa.

 

Czy płatne miejsca parkowania przyniosły więcej pożytku niż strat?


Najnowsze komentarze
 • powiem szczerze ze po 6 latach jadąc samochodem w okolicach rynku nie wiem jak dojechać w pożądane miejsce i niekiedy robię drugie kółko żeby dojechać…. dodam że mieszkam na ulicy Bóżniczej…

 • Osiągnięto cel.!
  Są wolne miejsca parkingowe!
  Tylko dlatego że zostały zamknięte sklepy.
  Czyli 120 tyś zysk z parkowania jest większy
  niż podatki z dzuałalności i miejsca pracy.?
  Gdzie podział się ten zysk,?bo po chodnikach to go nie widać?

  • Sugerujesz, że płatna strefa parkowania przyczyniła się do zamknięcia lokali handlowych na Rynku. Jak więc wytłumaczysz zamknięcie Textil Marketu znajdującego się poza terenem Rynku?

 • Bardzo dobra sprawa z tymi płatnymi miejscami. Zawsze znajdę wolne kiedy chcę wejść do sklepu czy banku. Wvześniej parkować musiał na Okopowej czy Warszawskiej bo na rynku stały samochody sprzedawczyń przez cały dzień. Pieniędzy mi nie szkoda bo idą na konto miasta. Naszego miasta.

Dodaj komentarz