Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.

Szkoła bez nudy

Uczniowie Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w Ostrowitem przekonali się, że nauka nie musi być nudna. Wszystko za sprawą projektu „eSzkoła – Moja Wielkopolska”, którego podsumowanie połączono wczoraj z 10 rocznicą wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.
„eSzkoła- Moja Wielkopolska” to innowacyjny projekt edukacyjny realizowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego w partnerstwie z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Ogólnopolską Fundacją Edukacji Komputerowej. Jego głównym celem jest wdrożenie w ciągu trzech lat (2011- 2014) w ponad stu wielkopolskich szkołach programów rozwojowych w zakresie kształcenia metodą projektów i nauczania problemowego.

Jolanta Król, nauczyciel w ostrowickim gimnazjum

 

 

Co roku w ramach „eSzkoły”, w każdej placówce pracowały trzy kilkunastoosobowe grupy uczniów, które przygotowywały wybrany przez siebie temat. W tym roku w Ostrowitem zrealizowano trzy projekty: „Tam gdzie len i glina- działanie się zaczyna”, „Ziemia ostrowicka i jej okolice- dawniej i dziś” oraz „Wygraliśmy, bo odkryliśmy naszą wartość”. Dzięki temu, zamiast siedzieć w szkolnych ławkach i szukać informacji w podręcznikach, uczniowie wzięli udział w ciekawych zajęciach, sami też prowadzili badania i pracowali nad projektami naukowymi.
Dodatkowo uczniowie jednej z grup postanowili upamiętnić dawną granicę zaborów, która przebiegała przez teren gminy Ostrowite. Dzięki ich zaangażowaniu i hojności sponsorów w Salomonowie, koło Anastazewa udało się przygotować miejsce, które przypominać ma o tamtych czasach.

 

 

Temat przekraczania granic pojawił się wczoraj także w kontekście 10 rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, którą obchodziliśmy 1 maja. Obecny na spotkaniu poseł do Parlamentu Europejskiego, Andrzej Grzyb opowiedział m.in. o tym jak wyglądały starania naszego kraju do wejścia w szeregi UE, a wójt Gminy Ostrowite, Henryk Tylman wyliczał co w ciągu ostatnich dziesięciu lat udało się zrobić w gminie dzięki środkom unijnym.

Prezentacje poszczególnych grup przeplatane były występami młodych artystów z ostrowickiego gimnazjum, a całość zamknął koncert zespołu złożonego z absolwentów szkoły. Teraz przed uczestnikami projektów czas weryfikacji. Wszystkie inicjatywy oceni specjalna komisja, jednak głos na poszczególne projekty może oddać także każdy z nas. Pomóżmy gimnazjalistom z Ostrowitego i weźmy udział w głosowaniu na stronie www.eszkola-wielkopolska.pl.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *