Twoja informacja

Masz dla nas temat? Napisz!

Szukasz pompy ogrodowej? Zobacz, jak wybrać najlepszą!

Początek wiosny to idealny czas, aby zaplanować sposób nawadniania ogrodu w nadchodzącym sezonie. Coraz częściej użytkownicy ogrodów decydują się na użycie tzw. deszczówki, czyli wody opadowej bądź wody ze studni lub oczka wodnego. Taka woda jest o wiele zdrowsza dla roślin, niż tradycyjna kranówka.

Bez względu jednak na miejsce gromadzenia deszczówki, zawsze musimy dysponować odpowiednią pompą, która szybko przepompuje ciecz. Tutaj wybór jest całkiem spory, a zakup najlepszego urządzenia wcale nie jest taki prosty, jak mogłoby się to wydawać. W dzisiejszym poradniku rozwiejemy wszelkie wątpliwości w tym zakresie.

 

Jakie są rodzaje pomp ogrodowych?

 

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że pompy ogrodowe dzielą się na co najmniej kilka rodzajów. W sprzedaży znajdziemy m.in. hydrofory, specjalne pompy do deszczówki, pompy głębinowe, zanurzeniowe czy też klasyczne pompy ogrodowe. O ile wszystkie te urządzenia służą do tego samego, tak ich sposób użycia już nieco się różni. Do częstej pracy i pompowania wody ze studni na użytek domowy (np. w domach rekreacyjnych), służą hydrofory. Średniej klasy hydrofor zapewnia wydajność na poziomie nawet 60-80 litrów na minutę.

Osoby, które czerpią wodę opadową np. z beczki, z pewnością docenią wygodę działania specjalnych pomp do deszczówki. Najczęściej urządzenia te wyposażone są w specjalną rurę teleskopową, której wysokość można łatwo regulować. Taką pompę umieszcza się bezpośrednio w beczce, a nad jej otworem wystaje jedynie element z przyłączem do wężą ogrodowego. Jeżeli cenisz sobie wygodę i oszczędność podczas nawadniania, to z pewnością pompa do deszczówki sprawdzi się w tej roli idealnie!

Kolejną grupą pomp są pompy zatapialne i głębinowe. Pompy zatapialne do wody wyróżniają się dosyć dobrą wydajnością tłoczenia, aczkolwiek nie zapewniają tak dobrej wysokości podnoszenia, co pompy głębinowe. Zarówno jednak pompy zatapialne, jak i głębinowe wykonane są z niekorodujących materiałów, ponieważ pracują w pełnym zanurzeniu pod wodą (nawet kilku lub kilkunastu metrów). Ostatnią grupą są typowe pompy ogrodowe, które pracują już na powierzchni gruntu. Z jednej strony podłącza się do nich wąż dolotowy, który zasysa wodę, a z drugiej strony podłącza wąż ogrodowy, który wyprowadza wodę np. do zraszacza ogrodowego.

 

Parametry pomp ogrodowych

Jak widać pompy ogrodowe możemy podzielić na kilka rodzajów i faktycznie ich charakterystyka pracy jest zawsze nieco inna. Niemniej jednak wiele parametrów technicznych jest dla nich wszystkich wspólna. Przed zakupem konkretnego modelu zwróćmy uwagę na pewno na wydajność urządzenia, czyli ilość pompowanej wody w danej jednostce czasu (litry/minutę lub litry/godzinę), maksymalne ciśnienie robocze, maksymalną wysokość podnoszenia, długość kabla i w przypadku pomp zanurzeniowych również maksymalną głębokość zanurzenia.

 

*Artykuł sponsorowany