Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.

Tadeusz Janas z Herbową Tarczą Słupcy

Tadeusz Janas odebrał dziś z rąk burmistrza, Michała Pyrzyka prestiżowe odznaczenie „Herbowa Tarcza Słupcy”. Wyróżnienie wręczono podczas miejsko- powiatowych obchodów 3 Maja.

„Herbowa Tarcza Słupcy” to jedno z najważniejszych odznaczeń, które co roku Rada Miasta przyznaje osobie zasłużonej dla lokalnej społeczności. W poprzednich latach wśród wyróżnionych znaleźli się m.in. wicemarszałek Sejmu- Eugeniusz Grzeszczak, wieloletni dyrektor ZSE w Słupcy-Tadeusz Wiśniewski, czy regionalista- Tadeusz Kubacki. W tym roku klub radnych Platformy Obywatelskiej zgłosił kandydaturę Tadeusza Janasa. Na styczniowej sesji wniosek został poddany pod głosowanie i przyjęty jednogłośnie przez wszystkich radnych. Na wręczenie wyróżnienia Tadeusz Janas czekał do dzisiaj. Podczas miejsko- powiatowych obchodów 3 Maja, stosowną uchwałę odczytał najpierw przewodniczący Rady Miasta Andrzej Szymkowiak, a później burmistrz Michał Pyrzyk odznaczył wybitnego słupczanina.

Tadeusz Janas urodził się 1 października 1932 r. w Słupcy. Był inicjatorem i współorganizatorem tajnej organizacji na terenie Liceum Ogólnokształcącego o nazwie Związek Młodych Patriotów Polskich, a później Polskiej Partii Wolności. Za działalność konspiracyjną został aresztowany i skazany na karę dziesięciu lat pozbawienia wolności. Po trzech latach, które spędził w więzieniu dla młodocianych więźniów politycznych w Jaworznie, został warunkowo zwolniony. Ukończył Akademię Rolniczą w Poznaniu na Wydziale Ogrodniczym i uzyskał dyplom inżyniera.

W uznaniu za zasługi związane z działalnością na rzecz niepodległości kraju uzyskał wiele odznaczeń i wyróżnień. Uhonorowany został m.in. Krzyżem Więźnia Politycznego, Orderem Męczeństwa i Zwycięstwa, Krzyżem Niezłomnych czy Krzyżem Zasługi Semper Fidelis. Premier Rzeczpospolitej Polskiej nadał mu także prawo do zaszczytnego tytułu Weterana Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny a od Prezydenta RP otrzymał nominację na podporucznika Wojska Polskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *