Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.

„TAK” dla Gminnej Karty Seniora

Radni gminy Słupca jednogłośnie zdecydowali o wprowadzeniu programu Gminna Karta Seniora. Nie obyło się jednak bez wątpliwości a głosowanie poprzedziła długa dyskusja.

Program Gminna Karta Seniora skierowany jest do osób powyżej 60 roku życia, zamieszkałych na terenie gminy Słupca. Jego celem jest poprawa jakości życia i aktywizacja społeczna seniorów, którzy dzięki udziałowi w programie będą mogli skorzystać z różnego rodzaju ulg, zwolnień i rabatów umożliwiających większy dostęp do ofert kulturalnych i usług. Wcześniej podobną kartę dla mieszkańców miasta wprowadził też Urząd Miasta Słupcy.

Po odczytaniu projektu uchwały dotyczącej Gminnej Karty Seniora rozpoczęła się dyskusja. Najwięcej wątpliwości wzbudził fakt, że osoba zainteresowana przystąpieniem do programu najpierw osobiście będzie musiała zgłosić się do Urzędu Gminy w celu wypełnienia deklaracji a później również tylko osobiście będzie mogła z niej korzystać. – Co w takim razie z niepełnosprawnymi? – pytała radna Joanna Przybylska. – Jest to krzywdzące dla osób, które się nie poruszają i leżą przykute do łóżka – dodał radny Józef Cybulski.

W dyskusję włączył się także obecny na sesji Mariusz Król, na co dzień pracownik Urzędu Miasta w Słupcy. – Wiem, że w mieście ten problem też był poruszany, ale jeśli osoba leży w łóżku i nie może ubiegać się o kartę seniora, to ona na zakupy też nie pójdzie. Nie może iść jej wnuczek czy wnuczka, ponieważ chodzi o to by pobudzić aktywność seniorów i sprawić by wyszli z domu – tłumaczył. Takie uzasadnienie w dalszym ciągu nie satysfakcjonowało jednak radnych. – Nie mamy zbyt wielu ośrodków kultury w Słupcy więc Ci ludzie będą korzystali głównie z upustów sklepowych. Myślę więc, że należałoby ująć w tym programie również osoby niepełnosprawne i wprowadzić zapis, żeby ich opiekunowie zostali upoważnieni do korzystania z karty – argumentował radny Bogdan Kukulski.

Podobnego zdania byli także pozostali. – Nikt nie kwestionuje podjęcia tej uchwały, chodzi tylko o to, by umożliwić złożenie deklaracji i korzystanie z karty osobie wyznaczonej przez danego seniora. O takie rozwiązanie będziemy się ubiegać podczas tworzenia szczegółowego regulaminu karty seniora – podsumował przewodniczący Rady, Jerzy Kopczyński i zarządził głosowanie. Uchwała podjęta została jednogłośnie. Organizatorami Gminnej Karty Seniora są: gmina Słupca, Stowarzyszenie „Razem możemy być lepsi” oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Słupca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *