Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.

Tak może wyglądać Estakada Nadwarciańska z Zagórowa do Lądu

Więcej szczegółów na temat pomysłu budowy nietypowej ścieżki rowerowej w Powiecie Słupeckim podają jej pomysłodawcy.

O tej inicjatywie pisaliśmy TUTAJ. Wówczas kandydaci na radnych z KWW Razem dla Powiatu Słupeckiego z okręgu Gminy Zagórów i Gminy Lądek przedstawili pomysł dr. Mirosława Słowińskiego, Honorowego Obywatela Miasta Zagórów, dotyczący zbudowania kładki rowerowej/Estakady Nadwarciańskiej na odcinku Zagórów-Ląd.

– Pojawiło się wówczas wiele komentarzy przychylnych i krytycznych, co cieszy, bo wywiązała się dyskusja o jakże ważnej kwestii związanej z bezpieczeństwem (wystarczy przejechać się rowerem na drodze Zagórów-Ląd i przekonać się, jaki to niebezpieczny odcinek!) i promowaniem miejscowych walorów przyrodniczych w Powiecie Słupeckim.

Zdajemy sobie sprawę, że pomysł wybudowania kładki jest ambitny i romantyczny, ale właśnie takie pomysły warto realizować!
 Na całym świecie są kładki rowerowe, więc niech taka powstanie pomiędzy Zagórowem a Lądem!
 – przekonują autorzy pomysłu i przytaczają kolejne argumenty przemawiające za powstaniem Estakady Nadwarciańskiej.

 

 

Bezpieczeństwo, bezpieczeństwo i po raz trzeci bezpieczeństwo!

Jak to możliwe, że na jednej z najbardziej niebezpiecznych dróg w Powiecie Słupeckim, odcinek Zagórów-Ląd z ostrym i niebezpiecznym zakrętem, a zarazem jednej z najpiękniejszych (wspaniałe widoki na Nadwarciański Park Krajobrazowy) nie ma ścieżki rowerowej? Czyżby zapomniano o bezpieczeństwie i walorach przyrodniczych Powiatu Słupeckiego?

To smutne, że nie myśli się o rozwiązaniu tego problemu, o którym mówi się od co najmniej 30 lat! Rozwiązanie jest dość oczywiste i proste: ścieżka rowerowa przy drodze, na łąkach! Naszą propozycją jest Estakada Nadwarciańska, nowoczesna i ekologiczna ścieżka rowerowa, będąca pomostem ze stali i płyty kompozytowej!

 

Zapominalstwo czy ignorancja?

Jak to możliwe, że planuje się przebudowę drogi Zagórów-Ląd i zapomina się o ścieżce rowerowej, dzięki której rowerzyści i piesi będą mogli bezpiecznie się przemieszczać i podziwiać walory przyrodnicze Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego?
Jak to możliwe, że planuje się przebudowę 100 km dróg w Powiecie Słupeckim, a zapomina się o krótkim 2 km odcinku!

Przecież nie da się poszerzyć drogi nasypowej z Zagórowa do Lądu, co uniemożliwia powstanie ścieżki rowerowej! Jest tylko jedno rozwiązanie: Estakada na łąkach, tuż przy drodze!

 

Kasa i koszty, a zapomina się o mądrym wydawaniu pieniędzy!

Budowa dróg to ogromne koszty! Przebudowa drogi Zagórów-Ląd pochłonie gigantyczne pieniądze, ale przez to nie będzie bezpieczniej, bo nadal będą po niej jeździć rowerzyści z duszą na ramieniu, tj. tak mijani przez auta, że niemal ocierający się o ich lusterka!
Rozwiązaniem jest zbudowanie Estakady Nadwarciańskiej, której koszty są trzykrotnie tańsze (!) od ścieżki rowerowej naziemnej.

Ponadto rowerzyści i piesi będą mogli bezpiecznie się przemieszczać i podziwiać przyrodę. Nie ma innego rozwiązania, aby było bezpiecznie! Zapobiegnijmy wypadkom i tragediom!

d) Brak wiary w nowoczesne projekty! 
Estakady i ścieżki rowerowe pomostowe buduje się na całym świecie, w lasach (nawet w koronach drzew), na łąkach i wydmach.

Ścieżki są w Wielkopolsce (rezerwat przyrody Śnieżycowy Jar w gminie Murowana Goślina) czy nad Bałtykiem, np. na Helu i w Dźwirzynie. Ścieżki pomostowe są najlepszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o przyjazność dla środowiska. Nie ingerują w naturalne środowisko (rośliny, zwierzęta i płazy nadal mają dom), stanowią świetne punkty obserwacyjne i przede wszystkim promują aktywność ruchową.

 

Właściciele gruntów pod dzierżawę nic nie stracą!

Niektórzy uważają, że problemem będzie dzierżawa bądź jednorazowy wykup gruntów. Przecież właściciel działki użyczając kilka metrów gruntu bądź go sprzedając, nic nie straci!

Ten grunt i tak znajduje się przy drodze! Czy widzieliście przy drodze zboża lub pasące się krowy? Ten odcinek, przydrożny pas szerokości 2 m, jest martwy z punktu widzenia produkcji roślinnej! Wydzierżawiony bądź odsprzedany fragment gruntu w niczym nie przeszkodzi właścicielowi w użytkowaniu ziemi!

 

Lokalna perła turystyki rowerowej i pieszej!

Estakada przyciągnie turystów z Polski i zagranicy oraz stanie się turystyczną perłą architektoniczną w Powiecie Słupeckim!

Nie chcielibyście Państwo wybrać się na spacer po kładce czy przejechać się rowerem, będąc w części łąk? Nie byłoby miło usiąść na tarasie widokowym i podziwiać przyrodę? 
Jak bezpiecznie przemieścić się rowerem z Gminy Zagórów do Gminy Lądek? 
Potrzebny jest pomost, tj. Estakada Nadwarciańska! Nie ma innego rozwiązania!

 

*Materiał finansowany przez Komitet Wyborczy Wyborców „Razem dla Powiatu Słupeckiego”

 

W trosce o bezpieczeństwo chcą zbudować Nadwarciańską Estakadę Rowerową z Zagórowa do Lądu 


 

4 odpowiedzi

  1. Bezpieczeństwo- ok jak najbardziej jestem za ale ja mam proste pytanie do pomysłodawców.. ile w ostatnim 5 latach odnotowano zdarzeń drogowych z udziałem rowerzystów i innych kierujących pojazdami jednośladowymi na wspomnianym odcinku drogi tak rzekomo niebezpiecznej…

  2. A co z drzewami? Chyba ekolodzy nie powiedzą że je po prostu wyciąć? Co z wjazdami na łąki co kilkaset metrów? Co z kilkoma domami przy drodze? Co z większymi zbiornikami wodnymi? Proponuję żeby pomysłodawcy może sami oddali kilka metrów swojego gruntu lub pozwolili przez środek działki wybudować jakąś estakadę co? Kiełbasa wyborcza i to taka bardzo tania

  3. Podobno, ta droga będzie teraz robiona. No to nie pomyśleli o rowerach, od razu? Głupota.
    Kto jest za takie rzeczy odpowiedzialny powinien wylecieć z urzędu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *