Twoja informacja

Masz dla nas temat? Napisz!

„To cenna pamiątka związana z historią Strzałkowa”

O zdjęciu sprzed lat przekazanym przez jednego ze swoich mieszkańców informuje Gmina Strzałkowo.

– Od jednego z naszych mieszkańców otrzymaliśmy ostatnio ciekawe zdjęcie. Dzięki pomocy Małgorzaty Grzelak i Biblioteki Publicznej Gminy Strzałkowo okazało się, że fotografia została wykonana w 1923 roku i przedstawia uroczyste odprowadzenie na dworzec kolejowy w Strzałkowie ekshumowanych zwłok żołnierzy francuskich, którzy zmarli w obozie jenieckim w Łężcu.

Szczątki jeńców odprowadzono w asyście kompanii honorowej Wojska Polskiego, przy udziale Policji Państwowej, lokalnych organizacji i licznie zgromadzonych mieszkańców. Trumny przewieziono najpierw pociągiem do Poznania, skąd ruszyły w dalszą drogę do Francji.

Procesja odbyła się 9 sierpnia 1923 r. a więc niedawno minęło dokładnie 100 lat od tego wydarzenia.Choć oryginalna fotografia jest bardzo zniszczona, dzięki pomocy Foto-Kmieć Zakład Fotograficzny, dokonano jej obróbki cyfrowej i ponownie wywołano.

To cenna pamiątka związana z historią Strzałkowa. Dziękujemy właścicielowi za jej udostępnienie – czytamy na stronie Gminy Strzałkowo.


Brak komentarzy

Dodaj komentarz