Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.

Trądzik różowaty – jak z nim walczyć?

Trądzik różowaty pojawia się nagle i jest bardzo trudny w leczeniu, które sprowadza się do łagodzenia objawów. Dlaczego powstaje i jak możemy wesprzeć organizm w walce z trądzikiem różowatym?

Trądzik różowaty – co to takiego?

Przede wszystkim mimo zbliżonej nazwy trądziku różowatego, nie należy utożsamiać trądzikiem pospolitym, który najczęściej dotyczy wieku młodzieńczego. Jest to zaburzenie naczyniowe, które jest efektem nieprawidłowej pracy gruczołów łojowych, dlatego w przypadku tego schorzenia stosuje się też określenia Acne rosacea, lub rosacea.

Pierwsze objawy nie zawsze mogą dawać powód do niepokoju, dlatego tak trudno zauważyć początek rozwoju choroby. Znacznie częściej dotyka kobiety, niż mężczyzn i pojawia się około 30 roku życia, a do zaostrzenia symptomów dochodzi w przedziale wiekowym 40-60 lat. Większe predyspozycje po powstawania zmian naczyniowych mają osoby o jasnej karnacji.

Lekko zaczerwienione policzki, wyglądają podobnie jak ukrwienie twarzy po umiarkowanej aktywności fizycznej. Predyspozycje do wystąpienia trądziku różowatego dotyczą osób z cerą naczynkową. Wraz z rozwojem choroby objawy pogłębiają się, a zaczerwienienie twarzy ma charakter utrwalony. W stadium zaawansowanym występują zmiany grudkowo-krostkowe, którym może towarzyszyć świąd.

 

Trądzik różowaty – przyczyny powstawania

Etiologia powstawania trądziku różowatego nie jest do końca poznana, jednak istnieje grupa czynników, które mogą wpływać na rozwój choroby.

Przyczyny powstawania trądziku różowatego:

  • Zaburzenia naczyniowe – częściej dotyczy osób ze słabymi naczynkami krwionośnymi tzw. cera naczynkowa. Występuje u pań, które walczą z problemem rozszerzonych naczyń krwionośnych, tzw. pajączków, czy teleangiektazji.
  • Zaburzenia hormonalne – znacznie częściej występuje u osób z chorobami tarczycy lub u kobiet stosujących hormonalne środki antykoncepcyjne. U osób dotkniętych schorzeniem objawy mogą ulec zaostrzeniu w czasie miesiączki, jajeczkowania lub w okresie ciąży i menopauzy, czyli znacznych zmian w gospodarce hormonalnej organizmu.
  • Obciążenie genetyczne – dodatni wywiad rodzinny, występowanie trądziku różowatego u jednego z rodziców wpływa na ryzyko pojawienia się objawów schorzenia u dziecka w wieku dorosłym.
  • Ekspozycja na czynniki, które wpływają na poszerzenie naczyń krwionośnych np. wysokie temperatury otoczenia, słońce, sauna sucha i parowa, brak należytej ochrony skóry twarzy przed chłodem, mrozem, wiatrem spożywanie bardzo gorących potraw, picie alkoholu. Stres również przyczynia się do pogłębiania objawów trądziku różowatego.
  • Niewłaściwa dieta – obfitująca w produkty wysoko przetworzone, w których składzie znajdują się konserwanty i inne dodatki do żywności.
  • Działanie patologicznych organizmów np. roztoczy (zakażenie nużeńcem).

 

Trądzik różowaty – jak z nim walczyć?

Rosacea to choroba przewlekła, a leczenie polega przede wszystkim na łagodzeniu objawów i unikaniu czynników, które mogą zaostrzać zmiany naczyniowe i skórne.

 

Trądzik różowaty – na co zwrócić uwagę?

  1. Prawidłowa pielęgnacja skóry twarzy. Należy używać preparatów do cery naczynkowej, które będą dodatkowo wzmacniać barierę hydrolipidową skóry.
  2. Zdrowa dieta skomponowana ze świeżych produktów. Dobrze sprawdzi się dieta pudełkowa np. dieta DASH o działaniu przeciwzapalnym.
  3. Unikanie oddziaływania na skórę wysokich temperatur. Należy zrezygnować z opalania, gorących kąpieli, czy wizyt w saunie.
  4. Ochrona skóry twarzy w okresie jesienno-zimowym.
  5. Unikanie lub ograniczanie sytuacji stresowych.
  6. Ograniczenie spożycia używek, m.in. alkoholu, kawy, mocnej herbaty oraz palenia tytoniu.

W przypadku gdy istnieje podejrzenie trądziku różowatego, niezbędna będzie wizyta u dermatologa. Konsultacja z lekarzem będzie miała na celu postawienie diagnozy i zaproponowanie planu leczenia, który będzie stosowany w przypadku wystąpienia problematycznych zmian. Najczęściej wykorzystywane są antybiotyki (tetracykliny) lub niewielkie dawki izotretynoin.

 

*Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *