Twoja informacja

Masz dla nas temat? Napisz!

Trzy kroki do wymarzonego ogrodu

Zielony i równy trawnik, rabatki z kwiatami, drzewka owocowe, a może fontanna i altanka – jaki jest Twój wymarzony ogród? Wiosna to najlepszy czas na realizację tych marzeń. Podpowiadamy, co zrobić, aby ogród zachwycał przez cały sezon.

Niezależnie od tego, czy zajmujesz się przydomowym ogródkiem, okazałą działką czy zielonym zakątkiem na balkonie, przełom marca i kwietnia to najbardziej pracowity okres w kalendarzu każdego ogrodnika. Od czego zacząć wiosenne porządki?

Krok 1: sprzątamy
Po zimie koniecznie trzeba zadbać o trawnik. „Teraz jest pora na jego wygrabienie i usunięcie uschniętych źdźbeł i patyków. Aby trawnik rósł szybciej, można użyć aeratora, który napowietrzy i rozluźni glebę. Dzięki temu  trawa nie będzie rosła w kępach. W miejscach, gdzie pojawiły się ubytki, nawozimy zaś ziemię i sadzimy nasiona” – radzi Katarzyna Czeladzińska, Kierownik Działu Ogród w Leroy Merlin w Koninie. Na wiosnę naszej uwagi potrzebują także krzewy, drzewka owocowe i żywopłoty. „Aby lepiej rosły, należy je poprzycinać. Warto przy tym zadbać  o odpowiedni sprzęt. Do przycinania wyższych krzewów i drzewek, bez wchodzenia na drabinę, idealnie sprawdzą się nożyce teleskopowe z ruchomą głowicą, które można używać także pod kątem. Mają one zasięg do 4 metrów” – wyjaśnia Katarzyna. Wiosenna pielęgnacja dotyczy jednak nie tylko roślin. Zanim rozpoczniemy sezon na przyjęcia w ogrodzie i grill, dobrze jest sprawdzić stan ogrodowych mebli. „Jeśli mamy balkon lub taras, możemy ułożyć na nim deski albo podest. Warto pomyśleć także o parasolach i pawilonach, które chronić nas będą przed słońcem” – podpowiada Specjalistka z Leroy Merlin.

Krok 2: sadzimy
Krokusy, narcyzy, tulipany i hiacynty – to kwiaty, które najszybciej zakwitną na naszych rabatkach. „Wiosną do ogrodu warto wybrać także rododendrony, magnolie czy lawendę. Ferie barw na balkonie zapewnią zaś surfinie i pelargonie” – wylicza Katarzyna. Jednak balkon to dobre miejsce nie tylko dla kwiatów, lecz także warzyw, a nawet drzewek owocowych. „System korzeniowy jabłoni czy gruszy przeznaczonych do hodowli na balkonach jest mniejszy, dzięki czemu drzewka mogą swobodnie rosnąć w doniczkach” – tłumaczy Katarzyna. „Coraz więcej osób wybiera ekologiczne produkty z własnych upraw. Dla tych, którzy chcieliby założyć małe warzywniki, ale nie mają ogrodu czy działki, mamy specjalne doniczki z gotowym podłożem, do których wystarczy wrzucić tylko nasiona. Na balkonach dobrze sprawdzą się też  specjalne dwustronne doniczki, które przewiesza się przez balustradę. Można w nich hodować np. sałatkę, pomidory i zioła. Ponadto są dostępne w najmodniejszych, nasyconych kolorach tego sezonu, czyli różu, zieleni i niebieskim” – wylicza Specjalistka z Leroy Merlin.

 

Krok 3: nawozimy
Aby rośliny cieszyły nasze oczy i obficie rosły, nie można zapomnieć o ich nawożeniu. Odpowiednia dawka witamin przyda się także trawnikowi. „W przypadku trawnika możemy wybrać tradycyjne nawozy o dużej zawartości azotu i potasu, które należy podawać regularnie albo nawozy długo działające, które uwalniają potrzebne składniki przez około 100 dni. Mamy też nawozy z wkomponowanymi składnikami zwalczającymi m.in. mech czy mniszek lekarski. Nowa oferta to nawozy bio na bazie obornika np. kurzego lub owczego” – wyjaśnia Katarzyna.

Niezbędnik ogrodnika
Nie ma co ukrywać, że ogrodowe prace wymagają nie tylko zaangażowania i zapału, ale i odpowiedniego sprzętu. Sekator, szpadel, nożyce czy kosiarka to ogrodnicze niezbędniki. „Nowością na rynku jest kosiarka trójkołowa, która obraca się o 360 stopni. Jest przy tym bardzo lekka i dociera do każdego zakątka ogrodu. Bardzo dobrze sprawdzi się na działkach o powierzchni do 500 mkw. Do dużych trawników polecam kosiarki spalinowe z napędem, które praktycznie same koszą” – radzi Kierownik Działu Ogród.

Stwórz z nami wymarzony ogród
Rośliny, nawozy, ziemie, doniczki, narzędzia, meble ogrodowe czy elementy dekoracyjne takie jak fontanny, czyli wszystko, co potrzebne do stworzenia Twojego wymarzonego ogrodu, znajdziesz w nowym sklepie Leroy Merlin w Koninie. Tu także możesz liczyć na pomoc Doradców, którzy podpowiedzą, jakie rośliny wybrać i jak o nie dbać, aby zachwycały przez cały sezon.

Zapraszamy do nowego Leroy Merlin w Koninie przy ulicy Spółdzielców, które zostanie otwarte w kwietniu tego roku.

*Artykuł sponsorowany

 


Brak komentarzy

Dodaj komentarz