Twoja informacja

Masz dla nas temat? Napisz!

“Trzydzieści lat minęło”

W miniony weekend doszło do pierwszego wspólnego klasowego zjazdu i spotkania absolwentów z rocznika 1989 z klas a,b,c ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Słupcy.

Wtedy w dniu 9 czerwca 1989 roku ukończyło szkołę podstawową 82 absolwentów z 83. Dla porównania przez 8 lat edukacji w latach 1981-1989 uczyło się z nami krócej bądź dłużej 89 koleżanek i kolegów z przewagą kolegów 47 do 42. Natomiast pedagogów było 33 w tym 8 wychowawców w tym: ( Krystyna Rydzewska, Maria Gewont-Bittner, Eugenia Piątek ).

-Sobotni poranek rozpoczęliśmy uroczyście o godzinie 10.00 Mszą Świętą w kościele św. Wawrzyńca w Słupcy odprawianą przez księdza proboszcza Tomasza Rysia. Z nami było dwoje wychowawców : dyrektor Grażyna Makowska wychowawca od klasy 7 a nauczyciel chemii oraz Pan Grzegorz Ławniczak od klasy 7 c nauczyciel wychowania fizycznego.W swojej homilii ksiądz dziekan Tomasz Ryś nawiązał do tego uroczystego wydarzenia mówiąc o nauce zdobytej w szkole podstawowej jako solidnego fundamentu.

Przy okazji był to dzień poświęcony św. królowej Jadwidze żonie króla Władysława Jagieły oraz wigilii Zesłania Ducha Świętego. Po skończonej Mszy Świętej nastąpiło uroczyste spotkanie w szkole podstawowej , która była naszym drugim domem.

Jeśli chodzi o historię to wychowawcą od 7 klasy b była dyrektor Anna Zawadzka, która ze względu na stan zdrowia nie mogła być z nami lecz delegacja szkolnych koleżanek w międzyczasie spotkania udała się by spotkać się i podziękować za ten włożony trud w wychowanie i nauczanie. Na początku spotkania minuta ciszy uczciliśmy pamięć zmarłych 6 nauczycieli : wychowawca śp. Jadwiga Przybylska od klasy 1 do 3 a, wychowawca śp. Jadwiga Rdesińska ( nauczyciel języka polskiego) od klasy 5 do 6 b, śp.Marianna Ławniczak ( muzyka, geografia), śp. Agnieszka Dyncer (język rosyjski), śp. Tadeusz Pichlak ( geografia), śp. Andrzej Ościsłowski ( fizyka, matematyka) oraz 3 kolegów : śp. Przemysława Zbigniewa Dębowskiego (01.11.1997), śp. Roberta Pachuty (1998 rok) i śp. Andrzeja Dybalskiego (29.11.2006 rok).

Dla przypomnienia w 1981 do 1987 roku funkcjonowały dwie klasy a i b lecz w 1987 roku decyzją dyrektor Wacławy Wieteckiej utworzono trzecią klasę c i stąd podczas tegorocznego spotkania w szkole- było przypominanie kto z kim w jakiej klasie zaczynał a w jakiej kończył edukację- przy kawie, herbacie i cieście. Dalszym punktem programu było zwiedzanie szkoły klasa po klasie niektórzy po 30 latach mogli po raz pierwszy zobaczyć jak zmieniła się na duży plus.

 

 

Po dwugodzinnym spotkaniu w murach szkoły udaliśmy się na słupecki cmentarz św. Krzyża by zapalić znicze na grobach zmarłych pedagogów i szkolnych kolegów znicze. A w godzinach popołudniowych w Giewartowie przy muzyce naszego pokolenia , zabawie , pysznym jedzeniu spotkaliśmy się by powspominać minione lata, gdy byliśmy młodzi i piękni i tak jest do dzisiaj.

Na zakończenie serdeczne podziękowania dla dyrektor Grażyny Makowskiej, Grzegorza Ławniczaka, koleżanek i kolegów, którzy przybyli a szczególnie powołanego w tym celu na początku tego roku komitetowi organizacyjnemu : Agnieszka Andrzejak-Wojciechowska, Anna Nowaczyk-Zastawa, Urszula Radosiewicz-Rąbczewska. Barbara Hejna-Bereszyńska oraz niżej podpisany inicjator, który zmotywował do pozytywnego odzewu i apelu o wspólne spotkanie się po 30 latach. Są już kolejne prośby by spotkać się wcześniej i nie czekać tak długo. Miejmy nadzieję, że za 5 lat a może krócej czas pokaże- relacjunuje uczestnik zjazdu, Andrzej Kiełbowicz.


Brak komentarzy

Dodaj komentarz