Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.

Uchwała o odwołaniu dyrektora nieważna. Spachacz: Cieszę się, że zwyciężyły prawda i sprawiedliwość.

Uchwała o odwołaniu ze stanowiska dyrektora SPZOZ jest nieważna. To orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie, które zapadło w ostatnich dniach.

Przypomnijmy, że uchwałę w tej sprawie 1 czerwca 2021 roku podjął Zarząd Powiatu Słupeckiego. O sprawie pisaliśmy TUTAJ. Sporną kwestią miały być wówczas działania w kwestii uruchomienia nowej części szpitala.Były dyrektor nie zgadzał się z takim działaniem i zapowiedział skierowanie sprawy do Sądu Pracy i Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.. Przeczytacie o tym TUTAJ. Jak tłumaczył Zarząd przed podjęciem uchwały powinien dopuścić jego odniesienie i wyjaśnienia, czego nie uczynił. Jego zdaniem nie dopełniono zatem niezbędnych formalności.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu nie podzielił jednak jego zdania. Po odwołaniu do Naczelnego Sądu Administracyjnego wyrok został zmieniony. -Wyrok NSA stwierdził nieważność uchwały Zarządu Powiatu dotyczącej mojego odwołania. Wyrok NSA jest prawomocny i ostateczny. Cieszę się, że zwyciężyły prawda i sprawiedliwość.

Ubolewam, że w ogóle Zarząd posunął się do takich bezprawnych metod w miejsce dialogu i zgody. Ja nie miałem wyjścia i musiałem obronić swoje dobre imię. Cieszę się, że NSA podzielił moje argumenty. To nieopisana satysfakcja- komentuje wyrok Rafał Spachacz.Sąd zarządził także zwrot kosztów sądowych na rzecz byłego dyrektora.

W sobotę do Starostwa Powiatowego skierowaliśmy pytania w tej sprawie z prośbą o odniesienie się do wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego. Czekamy na odpowiedź.

 

Starostwo o decyzji NSA: Wyrok ten nie może być odczytywany jako podstawa do przywrócenia do pracy Rafała Spachacza

 

Spachacz odwołany. Zmiana na stanowisku dyrektora szpitala.

 

„Oceny Starosty Jacka Bartkowiaka to subiektywne opinie, nie poparte argumentami”

 

„Jesteśmy murem za dyrektorem Spachaczem i doceniamy jego zasługi”

 

 

2 odpowiedzi

  1. „Nie może być bowiem tak, że uznana za nieważną, a więc faktycznie nieistniejąca uchwała w sprawie odwołania  dyrektora, może wywoływać skutki w sferze prawa pracy (sygn. I OSK 968/13).

    – Stwierdzenie nieważności uchwały wstrzymuje jej wykonanie z mocy prawa – wyjaśnia Jan Paweł Tarno, sędzia NSA. – Taka uchylona uchwała nie wywołuje  żadnych skutków prawnych – dodaje.”

  2. Skoro uchwała o odwołaniu nieważna to wypowiedzenie umowy nieważne. Skoro tak to nie było wakatu. Skoro nie było wakatu to nie można było robić konkursu ani powołać nowego dyrektora. Skoro tak to powołanie nowego nieważne. Formalnie zatem poprzedni jest dyrektorem i ma prawo do pensji i odszkodowania. Teraz skoro uchwała nieważna to muszą wpierw skutecznie odwołać i rozpocząć wszystkie procedury na nowo bo inaczej wszystkie decyzje następcy nieważne i konsekwencje odszkodowań prawne i finansowe na długie lata. Problem OGROMNY.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *