Twoja informacja

Masz dla nas temat? Napisz!

Uciekał przed policją, był pijany

Słupeccy policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego zatrzymali mężczyznę, który znacznie przekroczył dozwoloną prędkość w terenie niezabudowanym. Kierowca nie zatrzymał się do kontroli drogowej, uciekał przed policjantami. Jak się okazało prowadził samochód będąc w stanie nietrzeźwości.

29 października około godziny 9.00 w miejscowości Przecław patrol ruchu drogowego prowadził kontrole prędkości. W pewnym monencie policjanci zauważyli samochód osobowy jadący od Ostrowitego, który poruszał się z dużą prędkością. Badanie miernikiem wykazało, że kierujący golfem przekroczył dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym o 60 km/h.

Mundurowi wydali sygnał do zatrzymania się pojazdu. Kierujący autem najpierw zwolnił, po czym mocno przyspieszył i zaczął się oddalać. Funkcjonariusze podjęli pościg używając sygnałów świetlnych i dzwiękowych. W pewnym momencie prowadzący samochód wjechał w drogę bez wyjazdu, porzucił samochód i uciekał pieszo, chowjąc się w przydrożnych rowach.

Na niewiele się to zdało, gdyż został zatrzymany. Jak się okazało młody kierowca był pod wpływem alkoholu – miał niemal promil alkoholu w organizmie. Mieszkaniec województwa kujawsko-pomorskiego poprzez swoje nieodpowiedzialne zachowanie stracił prawo jazdy oraz odpowie za szerg popełnionych wykroczeń i za dwa przestępstwa. Jedno to prowadzenie pojazdu mechanicznego będąc w stanie nietrzeźwości. Drugie to ucieczka przed pościgiem.

To pierwszy przypadek popełnienia takiego przestępstwa w naszym powiecie, po wprowadzeniu nowej kategorii do Kodeksu Karnego.

1 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy Kodeks Karny z dnia 6 czerwca 1997 r., gdzie jedną ze zmian było wprowadzenie nowego przestępstwa tzw. ucieczki przed pościgiem prowadzonym przez osobę uprawnioną do kontroli ruchu drogowego. W art. 178b KK czytamy „kto, pomimo wydania przez osobę uprawnioną do kontroli ruchu drogowego, poruszającą się pojazdem lub znajdującą się na statku wodnym albo powietrznym, przy użyciu sygnałów dźwiękowych i świetlnych, polecenia zatrzymania pojazdu mechanicznego nie zatrzymuje niezwłocznie pojazdu i kontynuuje jazdę, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz