Twoja informacja

Masz dla nas temat? Napisz!

Uczcili słupeckich powstańców

Słupca uczciła mieszkańców miasta biorących udział w Powstaniu Warszawskim. W rocznicę zakończenia walk powstańczych, na tzw. małym rynku odsłonięto pomnik z nazwiskami dwunastu słupczan, którzy 70 lat temu stanęli w obronie stolicy.

Inicjatorem powstania pomnika było Słupeckie Towarzystwo Społeczno- Kulturalne. – Przymiarki do tego wydarzenia rozpoczęły się już w grudniu ubiegłego roku – wspominała Teresa Więckowska, prezes STSK.

 

 

Odsłonięciu pomnika towarzyszyła niezwykle uroczysta oprawa. Mjr Grzegorz Schmidt odczytał Apel Poległych, a żołnierze z 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu wykonali salwę honorową. W spotkaniu udział wzięli także przedstawiciele rodzin słupczan, których nazwiska znalazły się na pamiątkowym pomniku. – To bardzo dobra  inicjatywa – mówił Krzysztof Gawrych, syn mjr Gustawa Ludwika Gawrycha, uczestnika Powstania Warszawskiego, który choć rodowitym słupczaninem nie był, wraz z żoną i rodziną mieszkał w Słupcy do ostatnich dni swojego życia.

 

 

Z okazji odsłonięcia pomnika przygotowano również wystawę poświęconą słupczanom biorącym udział w powstaniu. Oglądać można ją w Muzeum Regionalnym w Słupcy.


Brak komentarzy

Dodaj komentarz