Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.

Uczniowie ze Strzałkowa z wizytą we Francji

Cudowne wspomnienia, nowe przyjaźnie i szansa na ciekawą współpracę. Tak najkrócej podsumować można wyjazd do Francji grupy uczniów i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej w Strzałkowie i Wólce.

Dzięki francuskim organizatorom na uczestników wyjazdu czekało wiele atrakcji. Pierwszą z nich było miejsce zamieszkania – magiczny, historyczny, w części gotycki klasztor Sióstr Opatrzności Bożej w Saint-Jean-de-Bassel. Po każdym intensywnym dniu uczniowie mogli odpocząć nie tylko w zabytkowych murach klasztornych, ale również w otaczającym go przepięknym, ponad stuletnim parku.

Podczas tygodniowego pobytu uczestnicy wycieczki odwiedzili dwa miasta Lotaryngii – Phalsbourg i Sarrebourg oraz jedno miasto Alzacji – Strasburg. W Phalsbourgu zobaczyli historyczną część miasta oraz zwiedzili ratusz i znajdujące się tam Muzeum Historyczne, Wojskowe oraz poety Erckmsnna-Chstrian. W Sarrebourgu spacerowali urokliwymi uliczkami miasta i zobaczyli Kaplicę Kordelierów, w której znajduje się witraż Marc’a Chagalla. W największym mieście Alzacji – Strasburgu uczniowie wzięli udział w międzynarodowej grze miejskiej, podczas której poznali najważniejsze gmachy instytucji europejskich. Zwiedzili również imponującą gotycką katedrę Notre Dame i starą, historyczną część miasta położoną na wysepkach poprzecinanych licznymi kanałami.

Ponadto w czasie pobytu uczniowie odwiedzili, m.in. Park Zwierząt Sainte-Croix, w którym odkrywali europejską przyrodę i poznali wiele gatunków zwierząt żyjących w warunkach półwolności, wybrali się na rejs po kanale Marna-Ren i zwiedzili fabrykę kryształu w Garrebourg.

Znaczną część przygody stanowił pobyt w szkole Saint-Antoine w Phalsburgu, gdzie uczniowie zintegrowali się z rówieśnikami z Francji i nawiązali nowe przyjaźnie. Ciekawym doświadczeniem była polsko-francuska lekcja języka angielskiego, ale najważniejsze wydarzenie podczas podróży stanowił koncert charytatywny „Aux Quatre Amis”. Licznie przybyli goście mogli posłuchać przepięknych utworów w wykonaniu lokalnych artystów i zespołu wokalnego UNISONO, czyli uczniów ze Szkoły Podstawowej w Strzałkowie i w Wólce. Repertuar, wykonanie i reprezentacyjny wygląd zrobił na francuskich widzach bardzo duże wrażenie, co nagrodzili owacją na stojąco.

Na zakończenie koncertu wszyscy zaśpiewali razem dwa utwory: „The Rose” (po angielsku) i „Odę do Radości” – hymn Unii Europejskiej (po polsku i francusku).
Wizyta we Francji zakończyła się wielkim sukcesem – dyrektorzy SP w Strzałkowie i Saint-Antoine w Phalsbourgu zadeklarowali wzajemną, długotrwałą współpracę między szkołami oraz zaplanowali wizytę francuskich uczniów w Strzałkowie na jesień br.

Wyjazd nie byłby możliwy, gdyby nie zaangażowanie wielu osób, firm i instytucji. Podziękowania należą się, m.in. panu François Benard, pani Anecie Lingenheld, dyrektorowi i nauczycielom szkoły Saint-Antoine, uczestnikom i ich rodzicom, pani Agacie Gierłowskiej-Nowickiej, organizatorom z SP w Strzałkowie i Wólce oraz sponsorom, wśród których znaleźli się:

– Gmina Strzałkowo
– Spółdzielnia Mleczarska Udziałowców Strzałkowo
– Kroteccy – Hurtownia Artykułów Do Produkcji Meblarskiej
– Ludowy Bank Spółdzielczy Strzałkowo
– Fabryka Stołów Sowacki
– Materiały Budowlane Tomasz Jagodziński
– SANterm Technika grzewcza i sanitarna Joanna Burdzińska
– Pośrednictwo Ubezpieczeniowe Elżbieta Maciejewska

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *