Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.

Umowa o dzieło w PIT-37 – kompendium wiedzy

Deklaracja PIT-37 wraca do nas każdego roku niczym aborygeński bumerang. I choć z jej wypełnianiem radzimy sobie coraz lepiej, ku naszemu rozczarowaniu przepisy regulujące ten proces zmieniają się dość często. 

Własnie z tego powodu postanowiliśmy stworzyć niniejszy wpis. Na jego łamach wyjaśniamy, jak powinno rozliczać się umowę o dzieło w PIT-37 oraz jak posługiwać się systemem e-pity. Zapraszamy do lektury!

PIT-37 – z czym to się je?

PIT-37 to nazwa druku, z pomocą którego powinni rozliczać się podatnicy:

  • deklarujący wynagrodzenia i zarobki rozliczane za pośrednicetwem płatników
  • którzy uzyskali PIT-11 od innych podmiotów niebędących płatnikami, a wypłacających w roku uiegłym wynagrodzenia tym podatnikom.

Brzmi zawile? Nic dziwnego. Zasady rozliczania PIT-ów nie należą do najjaśniejszych, niemniej nie jest to powód do załamywania rąk. Jeśli masz wątpliwości co do tego, jaki PIT powinieneś złożyć, uzupełnij swoją wiedzę z pomocą lokalnego urzędu skarbowego. Mimo szczerych chęci, w tak krótkim wpisie nie jesteśmy w stanie omówić wszystkich możliwych przypadków i reglamentacji. Nie to jest zresztą celem naszej inicjatywy.

Pamiętaj, że z dodatkową pomocą przychodzą systemy elektroniczne, takie jak e-pity, które pomagają we właściwym dokonaniu rozliczenia. O tym porozmawiamy jednak w dalszej części tego artykułu.

Umowa o dzieło w PIT-37

Jak umowa o dzieło powinna zostać ujęta w PIT-37? To proste. Umowa o dzieło zaliczana jest do umów cywilnoprawnych. Przychód osiągnięty z jej tytułu należy rozliczyć z fiskusem. W sytuacji tej wyróżnia się dwa przypadki, które omówimy dla Ciebie poniżej.

Pierwszy przypadek ma miejsce, gdy wynagrodzenie z racji umowy o dzieło jest niewiększe niż 200 zł, a jego odbiorcą nie jest pracownik. Wówczas obowiązkiem zamawiającego jest odprowadzenie podatku zryczałtowanego równego 18%. Faktu tego nie trzeba uwzględniać w zeznaniach podatkowych. Jeśli znajdujesz się więc w takiej sytuacji, nie otrzymasz dokumentu PIT-11, a co za tym idzie – nie będziesz musiał wypełniać deklaracji PIT-37.

Drugi przypadek ma miejsce, gdy umowa o dzieło opiewa o wynagrodzenie przekraczające 200 zł. Wówczas zaliczka na poczet urzędu skarbowego wynosi 18% od kwoty dochodu osoby przyjmującej zlecenie. W omawianym przypadku zamawiający musi wystawić przyjmującemu zlecenie PIT-11 oraz dostarczyć go urzędowi skarbowemu. Przyjmujący zobligowany jest z kolei do złożenia deklaracji PIT-37 na bazie otrzymanego dokumentu.

E-pity – jak skorzystać?

Jak korzystać z systemów ułatwiających rozliczenia, takich jak e-pity? Wszystkie informacje na ten temat znajdują się na oficjalnej stronie e-pity, jeśli więc chcesz zdobyć szersze rozeznanie w omawianym temacie, możesz udać się bezpośrednio tam. Zanim jednak to zrobisz, zostań z nami na jeszcze krótką chwilę.

E-pity to system, którego możesz używać zarówno w wersji on-line, jak i z poziomu programu komputerowego. Kiedy z kolei skończysz wypełnianie PIT-u, (lub PIT-ów), będziesz mógł wysłać dokumenty wprost do urzędu skarbowego. Dzieje się to dzięki połączeniu programu e-pity z rządowym systemem e-Deklaracje. Operacja ta jest w pełni bezpieczna dla Twoich danych, a dodatkowo bajecznie prosta!

Mamy nadzieję, że odpowiedzieliśmy na wszystkie Twoje pytania, i że rozliczysz się z urzędem skarbowym bez problemów. I pamiętaj – w razie dalszych pytań pozostajemy do Twojej dyspozycji!

*materiał sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *