Twoja informacja

Masz dla nas temat? Napisz!

Umowa o pracę czy kontrakt B2B? Którą opcję wybrać u nowego pracodawcy?

Jeżeli jesteście przed podjęciem nowej pracy i podpisaniem umowy z pracodawcą, to warto byście na tym etapie zastanowili się, czy korzystniejsza będzie dla Was opcja umowy o pracę czy kontraktu B2B. Jeżeli pracodawca proponuje Wam jedną z dwóch form zatrudnienia, to musicie rozważyć wszystkie za i przeciw. Poznajcie zatem zalety i cechy obydwu umów. Którą opcję warto wybrać u nowego pracodawcy?

Czym jest umowa B2B i z czego wynika jej popularność?

Umowa B2B to nowoczesny model rozliczania z pracodawcą. Kontrakt business to business polega na współpracy firmy pracownika z firmą pracodawcy. Aby w ten sposób współpracować z pracodawcą, należy zatem założyć jednoosobową działalność gospodarczą. Popularność takiego rozwiązania przede wszystkim wynika z faktu, że pozwala pracownikowi zarobić więcej, a pracodawcy ograniczyć koszty. Przykładowo gdy zarabia się na umowie o pracę 5000 zł netto, koszty pracodawcy wynoszą ok. 8392 zł. Przy podobnych kosztach pracodawcy na kontrakcie B2B można zarobić ok. 6692 zł. Zatem wystawiając fakturę na ok. 8400 zł, zarobi się kwotę wyższą o blisko 1700 zł niż na umowie o pracę przy tych samych kosztach pracodawcy. Jeżeli interesuje Was praca B2B w Koninie, to koniecznie sprawdźcie oferty pracy Konin – GoWork, a na pewno znajdziecie ciekawe ogłoszenia, na które warto odpowiedzieć.

 

Jakie są zalety zdecydowania się na kontrakt B2B?

Jeżeli bycie „sterem, żeglarzem i okrętem”, czyli prowadzenie własnej działalności w ramach współpracy z pracodawcą Wam odpowiada, to poznajcie wszystkie zalety zawarcia kontraktu B2B. Bez wątpienia jednym z atutów takiego rozwiązania jest elastyczny czas pracy, choć oczywiście wszystko zależy od ustaleń z potencjalnym pracodawcą, bo niektórzy życzą sobie dyspozycyjności w określonych godzinach, inni z kolei stawiają na wyznaczanie zadań i deadline na ich wykonanie przy elastycznym grafiku. Będąc na kontrakcie B2B, w przypadku osiągania wysokich zarobków – powyżej 100 tys. zł rocznie – można przejść na podatek liniowy. W ten sposób ogranicza się koszty własne prowadzenia działalności. Bez wątpienia największą zaletą takiego rozwiązania jest możliwość osiągania wyższych zarobków niż na umowie o pracę. Jednocześnie, mając własną działalność, nie musicie zamykać się na nowe możliwości i oprócz kontraktu B2B z danym przedsiębiorcą, możecie nawiązywać inne relacje biznesowe i dorabiać do swojej pensji. Zakupy towarów lub usług dokonane na cele związane z prowadzeniem działalności wliczacie w koszty i w ten sposób obniżacie należny podatek.

 

Jaka może być przewaga umowy o pracę nad kontraktem B2B?

Skoro znane są już zalety zawarcia kontraktu B2B, to warto zastanowić się, w których aspektach umowa o pracę może przewyższać takie rozwiązanie. Na pewno istotne znaczenie dla wielu osób, które nie decydują się na B2B jest brak przywilejów pracowniczych. Osobie na takim kontrakcie nie przysługuje płatny urlop wypoczynkowy czy też urlop na żądanie. Jednak warto podkreślić, że można wypracować w tym zakresie pewne porozumienie w ramach kontraktu B2B. W końcu na dobrych relacjach biznesowych zależy obydwu stronom i jeśli przerwy w pracy nie będą rzutować na przesunięcie czy powodzenie danych projektów, to z pewnością dojdą do porozumienia.

Wiele osób odstraszać może konieczność wystawiania faktur i prowadzenia księgowości na umowie B2B. W końcu na umowie o pracę nie muszą się o nic martwić. Jednak koszty powierzenia rozliczeń profesjonalnej księgowej nie są duże i wtedy można przekierować odpowiedzialność za odprowadzanie należnych podatków na biuro rachunkowe. Jeżeli chodzi o fakturowanie, to faktury można wystawiać w programach do faktur, a cały proces zajmuje nie więcej niż 5 minut. Jedynym poważniejszym problemem w przypadku nowo założonej działalności gospodarczej może być niemożność wzięcia kredytu. Bardzo często banki wymagają, by firma działała przynajmniej rok czy dwa lata na rynku. Mając stabilne zatrudnienie na umowę o pracę, nie trzeba się martwić, o ile ma się wymaganą zdolność kredytową. Minusem kontraktu B2B może być też łatwość jego rozwiązania. Nie chroni tu bowiem Kodeks Pracy, jak w przypadku umowy o pracę. Nie jest wymagany okres wypowiedzenia. Jednak trzeba zaznaczyć, że tu znów wszystko zależy od konstrukcji kontraktu B2B, bo można w nim umieścić klauzulę dotyczącą okresu wypowiedzenia.

Bez wątpienia biorąc pod uwagę wynagrodzenie i pewnego rodzaju niezależność, kontrakt B2B opłaca się bardziej niż umowa o pracę. Nawet drobne wady nie przesłaniają zalet, bo zawsze można postarać się o zapisy w umowie, które umożliwią skorzystanie z urlopu czy okresu wypowiedzenia. Zatem jeśli macie wybór, wybierzcie umowę B2B i postarajcie się o odpowiednią konstrukcję umowy, która będzie dla Was korzystna.

 

*Artykuł sponsorowany