Twoja informacja

Masz dla nas temat? Napisz!

VII Wielkopolskie Dni Sztuki i Zdrowia w Zagórowie

W sali kinowo-widowiskowej MGOK w Zagórowie odbyły się VII Wielkopolskie Dni Sztuki i Zdrowia.

-Po raz drugi odwiedzili nas artyści ze Stowarzyszenia Wspierania Sztuki, Edukacji i Terapii ArteFakt, dzieląc się takimi dziedzinami sztuki, jak malarstwo, film i muzyka. Miały miejsce recital „Najpiękniejsze” Hanny Zimmermann, koncert wokalno-instrumentalny zespołu Tango Fogg „Zapomniana piosenka” (Radosław Elis-wokal, Paweł Pełczyński- saksofon, Michał Gajda- akordeon, Jan Zeyland- fortepian, Krzysztof Samela- kontrabas, Mirosław Kamiński-perkusja), wystawa malarska Piotra Paraniaka „ Dłonie-Relacje” oraz spotkanie autorskie z Adamem Leńcem „Paryski wernisaż”.

Na początku wydarzenia prezes Stowarzyszenia ArteFakt Krzysztof Samela i dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Zagórowie Sylwia Pawlicka (artyści tego dnia rano występowali w zagórowskim DPS-ie) przekazali informacje o certyfikatach dla podmiotów wyróżniających się aktywnością na niwie pomocy i wsparcia dla potrzebujących. Wyróżnienia otrzymali Szkoła Podstawowa w Zagórowie, Niepubliczne Przedszkole Ekoludki w Zagórowie oraz Stowarzyszenie „Wspólne Podwórko”. – DPS Zagórów otrzymał duże wsparcie od tych podmiotów podczas pandemii. Bardzo to doceniamy i chcieliśmy wyrazić słowa podziękowania-powiedziała dyrektor Sylwia Pawlicka. – Pomaganie jest łatwe. Jeśli macie obok siebie osobę samotną, co stoi na przeszkodzie, żeby tę osobę w jakimkolwiek stopniu wesprzeć, np. gdy sobie kupujemy bułkę, jej też kupmy. To tak niewiele kosztuje, a wiele zmienia-zachęcał do wrażliwości i działania Krzysztof Samela.

Następnie głos zabrali malarz Piotr Paraniak i filmowiec Adam Leniec, którzy opowiadali i sile przekazu malarstwa i filmu. –Pomysł na prace z dłońmi pojawił się kilka lat temu. Nawiązuję też do innych dzieł z historii sztuki, prezentując odcisk własnej dłoni. Do tego umieszczam postaci odzwierciedlające ludzkie zmagania z losem-tłumaczył Piotr Paraniak. – Nie będę państwu prezentował mojego filmu, gdyż nasze spotkanie trwałoby zbyt długo. Wkrótce na stronie MGOK Zagórów pojawi się link do filmu. Będziecie państwo mogli sami zapoznać się z moimi zmaganiami w paryskiej galerii sztuki i zobaczyć to, czego na normalnym wernisażu nie sposób dostrzec-tajemniczo opowiadał o swojej pracy Adam Leniec.

Po prelekcjach Halina Zimmerman zaśpiewała kilka piosnek, m.in. z repertuaru Kabaretu Starszych Panów, wprowadzając audytorium w liryczny nastrój, a później w muzyczny świat międzywojnia i twórczości Mieczysława Fogga zabrali widownię artyści zespołu Tango Fogg. Frontman Radosław Elis okraszał utwory dykteryjkami, tańczył, uwodził publiczność oraz grał na trąbce i akordeonie. Muzycy z kolei niczym jazzmani z Orleanu (artyści prezentowali jazzowe aranżacje utworów Fogga) porywali słuchaczy, o czym świadczyły ich częste poruszania rękami i głową, bujanie się w fotelu oraz podśpiewywanie refrenów.

Organizatorzy serdecznie dziękują prezesowi Stowarzyszenia ArteFakt Krzysztofowi Sameli za pamięć o MGOK Zagórów i ponowne odwiedziny. Kłaniają się także wszystkim przybyłym artystom, publiczności oraz Joannie Graszk-Łojewskiej za częściową oprawę fotograficzną koncertu-czytamy na stronie Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Zagórowie.

 

 

FOTO: MGOK Zagórów

 


Brak komentarzy

Dodaj komentarz