Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.

W hołdzie powstańcom wielkopolskim

Święto patrona to najważniejsza coroczna uroczystość w każdej szkole. Nie inaczej było wczoraj w strzałkowskiej podstawówce, gdzie uczniowie, nauczyciele i zaproszeni goście uczcili pamięć powstańców wielkopolskich.

Tegoroczne obchody dnia patrona w Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Strzałkowie podzielone zostały na dwie części. W pierwszej – oficjalnej – nie zabrakło oczywiście pocztów sztandarowych, hymnu państwowego i złożenia kwiatów w miejscach pamięci. Wszystko odbyło się w bardzo podniosłej, uroczystej i patriotycznej atmosferze. – Niech ten heroiczny czyn powstańców z 1918 roku będzie dla was wzorem patriotyzmu. Oczywiście dziś nikt nie oczekuje od nas oddania życia za to, aby być Polakiem i w wolnej Polsce móc żyć i pracować, ale z pewnością patriotyzmem jest postawa wypełniania swoich codziennych obowiązków. Chciałbym was prosić, abyście pełni szacunku dla powstańców wielkopolskich i pamięci o ich heroicznym czynie, spróbowali odpowiedzieć sobie na pytanie jakim jestem Polakiem. Jeśli dojdziecie do przekonania, ze warto w swoim życiu cokolwiek zmienić, uczyńcie to dla dobra tych, z którymi żyjecie i dla których pracujecie. Spróbujcie być Polakiem patriotą – mówił wójt Dariusz Grzywiński. Również Edward Pohl, przedstawiciel rodzin powstańców, przekonywał młodych uczniów, że zawsze powinni pamiętać o historii Polski i tych, którzy oddali za nią życie. – Jest to dla mnie tak wzruszające, że tutaj się czci tych ludzi, bo mój ociec za życia tego nie doznawał. Bardzo dziękuję wszystkim za to, że ta uroczystość się odbywa, że te dzieci będą wiedziały kim byli powstańcy wielkopolscy i że z tej nazwy szkoły będą dumne. Pamiętajmy o naszej historii i strzeżmy jej – dodał.

W drugiej części spotkania, zaproszeni goście oraz uczniowie biorący udział w konkursach z okazji dnia patrona przeszli do sali gimnastycznej, gdzie odbyło się ich rozstrzygnięcie. Na początek zaprezentowano cztery filmy promujące szkołę nakręcone przez uczniów. Komisja konkursowa nie jednogłośnie wybrała film nr 4, którego autorkami były: Julia Jaszczyszyn, Julia Pawela i Aleksandra Szymfeld. Najciekawszy był jednak konkurs plastyczny polegający na wykonaniu maskotki o imieniu „Strzałkuś”. Jego celem było zaangażowanie rodziców do wspólnej pracy z dziećmi, rozwijanie wyobraźni i inwencji twórczej. Inicjatywa spotkała się ze sporym zainteresowaniem i łącznie przygotowanych zostało 20 prac konkursowych. Część autorów skupiła się przede wszystkim na szkole, ale były także maskotki, na których znalazły się elementy charakterystyczne dla Strzałkowa. Wybór nie był łatwy, jednak zdaniem komisji, najlepsza okazała się praca Jakuba Kowalskiego. Przyznano również wyróżnienia, które trafiły do: Julii Wężniejewskiej, Mikołaja Mądrego i Mateusza Twardowskiego. Na koniec, zaprezentowany został również „Strzałkuś” wykonany przez zespół nauczycieli ze szkoły podstawowej. Maskotka na stałe ma znajdować się w placówce jednak niewykluczone, że będzie ona również towarzyszyć podczas innych gminnych uroczystości.

Oprócz dwóch wspomnianych konkursów, wcześniej rozstrzygnięto również konkurs z wiedzy o patronie i konkurs matematyczny „Powstanie Wielkopolskie w zadaniach matematycznych”. Laureatami pierwszego zostali: Nikola Burdzińska, Rozalia Wujczyk, Wiktor Wiśniewski, Aleksandra Blejwas, Zuzanna Trojanowicz, Alicja Machowiak i Katarzyna Kierzkowska. W drugim konkursie wyłoniono troje laureatów: Jeremiasza Dróbkę, Joannę Nowicką i Wojciecha Machowiaka. Wyróżnienia otrzymali: Zofia Kazibut, Oliwia Ciecielung, Bartosz Madalski, Agata Trojanowicz, Alicja Machowiak, Małgorzata Kozłowska, Filip Łęcki i Katarzyna Kierzkowska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *