Twoja informacja

Masz dla nas temat? Napisz!

Wiedzą jak ratować życie

Zespół Szkół im. Orła Białego w Powierciu został zwycięzcą II Mistrzostw Wielkopolski w Udzielaniu Pierwszej Pomocy, które odbyły się w Strzałkowie. W rywalizacji udział wzięło 13 gimnazjów z terenu województwa.

Podobnie jak przed rokiem, mistrzostwa rozgrywane były przez dwa dni. W piątek, zespoły składające się z gimnazjalistów, musiały zmierzyć się z bardzo różnymi zadaniami, znajdującymi się na terenie Strzałkowa. Na każdym z punktów inscenizowany był inny wypadek co wymagało od uczestników nie tylko wiedzy, ale także umiejętności odnalezienia się w nietypowej sytuacji. O to żeby było jeszcze bardziej realistycznie zadbali studenci Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, którzy wcielili się w role pozorantów, niejednokrotnie utrudniając gimnazjalistom wykonanie zadania. Drugiego dnia scenariusz był podobny, jednak scenki zlokalizowane zostały tylko na terenie Gimnazjum im. Janusza Korczaka. Kiedy rywalizacja się zakończyła, organizatorzy przygotowali coś jeszcze – inscenizację wypadku, w którym ucierpiało kilkadziesiąt osób. Udział w niej wzięli strażacy, gimnazjaliści biorący udział w mistrzostwach i nauczyciele, którzy ich przygotowywali. Zarówno sama akcja, jak i współpraca wszystkich zaangażowanych w nią osób robiła bardzo duże wrażenie.

Kiedy sytuacja została opanowana, przyszedł czas na rozstrzygnięcie mistrzostw. Po podliczeniu wszystkich zadań okazało się, że pierwsze miejsce zajął Zespół Szkół im. Orła Białego w Powierciu, który zdobył łącznie 1523 punkty. Prawie 200 punktów mniej uzyskało Gimnazjum im. Jana Pawła II w Malanowie. Na trzecim stopniu podium z 1300 punktami uplasowało się Gimnazjum nr 12 im. Jacka Kuronia w Poznaniu. Najlepszym ratownikiem mistrzostw wybrano Agatę Dzięgielewską z Gimnazjum nr 60 im. Cyryla Ratajskiego w Poznaniu. Drużynom, którym nie udało się znaleźć na podium wręczono dyplomy i upominki. Tego dnia wszyscy byli jednak zwycięzcami. – Od osób, które są w otoczeniu poszkodowanego zależy bardzo wiele. To jest podstawowe ogniowo związane z zadysponowaniem służb ratunkowych, rozpoznaniem i ze wstępnym udzieleniem pomocy, bez tego nie możemy pójść dalej. Ludzkie życie jest w naszych rękach, a czasu mamy bardzo mało. W każdej chwili każdy z nas może być takim poszkodowanym i od tego w jakim miejscu się znajdziemy, kto będzie koło nas, bardzo wiele w naszym życiu zależy. To nie są przypadki dlatego im więcej młodych osób bierze udział w takich ćwiczeniach, tym większa szansa na szczęśliwe zakończenie – mówił Marek Dąbrowski, ratownik medyczny i wykładowca na Uniwersytecie Medycznym. Warto dodać, że pierwszego dnia do udziału w imprezie zaproszono również szkoły ponadgimnazjalne z powiatu słupeckiego. Swoje drużyny wystawiły: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Braci Kostaneckich w Zagórowie, Zespół Szkół Zawodowych im. gen. Władysława Sikorskiego w Słupcy i Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzałkowie. Najlepiej z zadaniami poradził sobie ostatni zespół, jednak rywalizacja szkół ponadgimnazjalnych nie liczyła się do ogólnej klasyfikacji mistrzostw.

Głównym organizatorem II Mistrzostw Wielkopolski w Udzielaniu Pierwszej Pomocy było Gimnazjum im. Janusza Korczaka w Strzałkowie, jednak ich przeprowadzenie nie udałoby się gdyby nie zaangażowanie wielu podmiotów. Wśród nich znalazły się: Stowarzyszenie „Rozwinąć Skrzydła”, Akademickie Stowarzyszenie Medycyny Ratunkowej, Stowarzyszenie na rzecz Pomocy Ofiarom Wypadków Komunikacyjnych i Zdarzeń Losowych „Ratujmy Życie”, Państwowa Straż Pożarna w Słupcy oraz jednostki OSP Strzałkowo i OSP Kamień. Patronat nad imprezą objęli: starosta słupecki Mariusz Roga, wójt gminy Strzałkowo Dariusz Grzywiński, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Rejonowa Stacja Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu oraz Polish Society of Medical Simulation. Partnerami finansowymi mistrzostw byli: firma A.K. Kroteccy, Watis i Ludowy Bank Spółdzielczy w Strzałkowie.


Brak komentarzy

Dodaj komentarz