Twoja informacja

Masz dla nas temat? Napisz!

Wojewoda: Odwołanie starosty i Zarządu nieważne

Na dzisiejszej sesji poznaliśmy decyzję Wojewody Wielkopolskiego dotyczącą ważności uchwały o odwołaniu starosty Jacka Bartkowiaka i Zarządu Powiatu Słupeckiego.

Jak już informowaliśmy to właśnie Wojewoda wstrzymał jej wykonanie pod koniec października. Od tego momentu miał on 30 dni aby stwierdzić ważność lub nieważność uchwały.

W swoim uzasadnieniu powoływał się między innymi na sprawy toczące się w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym. Szczegółowo pisaliśmy o tym TUTAJ.  W międzyczasie Sąd ten stwierdził, że nieudzielenie wotum zaufania, które rozpoczęło procedurę odwołania było  zgodne z prawem o czym przeczytacie TUTAJ.

Decyzja Wojewody w kwestii samego odwołania jest jednak inna. Uchwała została przez niego stwierdzona za nieważną ze względu na „istotne naruszenie prawa”.

 

Brak dyskusji przyczyną nieważności uchwały

Chodzi o brak dyskusji przed głosowaniem dotyczącym odwołania starosty i Zarządu. – Przewodniczący nie był bowiem uprawniony do odstępowania od prowadzania dyskusji nad projektem uchwały w sprawie odwołania zarządu powiatu słupeckiego z powodu nieudzieleniu wotum zaufania i wskazywania przyczyn braku takiej dyskusji. Swoim działaniem pozbawił Radnych Rady Powiatu Słupeckiego dyskusji, którzy zostali zaskoczeni wprowadzeniem do porządku obrad projektu uchwały w sprawie odwołania zarządu powiatu z powodu nieudzielenia wotum zaufania.

Brak wywołania i przeprowadzenia dyskusji doprowadził do sytuacji, że wobec projektu uchwały w sprawie odwołania zarządu powiatu słupeckiego z powodu nieudzielenia wotum zaufania przeprowadzono wyłącznie głosowanie, co tym samym spowodowało, że sprawa odwołania zarządu nie została rozpoznana i uniemożliwił wypowiedzenie się Radnym Rady Powiatu Słupeckiego co do projektu uchwały w sprawie odwołania zarządu powiatu słupeckiego z powodu nieudzielenia wotum zaufania.

Przeprowadzenie dyskusji nad projektem uchwały w sprawie odwołania zarządu powiatu słupeckiego z powodu nieudzielenia wotum zaufania tym bardziej było konieczne i uzasadnione z powodu braku zawiadomienia Radnych Rady Powiatu Słupeckiego o procedowaniu projektu uchwały w sprawie odwołania zarządu powiatu słupeckiego z powodu nieudzielenia wotum zaufania- czytamy w piśmie Wojewody Wielkopolskiego. Całe rozstrzygnięcie przeczytacie TUTAJ.

 

Kolejny raz będą głosować nad odwołaniem

Jak informował podczas sesji przewodniczący Rady Powiatu, Piotr Gałan. W najbliższych dniach zapozna się on z opiniami prawników w tej sprawie, aby naprawić błędy podczas procedowania.

Następnie ma zostać zwołana kolejna, tym razem nadzwyczajna sesja, na której radni po przeprowadzonej debacie ponownie głosować będą nad odwołaniem starosty i Zarządu.

Przypomnijmy, że na sesji 21 października radni stosunkiem głosów 11:6 opowiedzieli się za odwołaniem Zarządu i Starosty. Za odwołaniem byli: Piotr Gałan, Przemysław Niezbecki, Przemysław Dropiński, Mariusz Król, Anna Czerniak, Anna Kusiołek, Stefan Stencel, Jerzy Orchowski, Stefan Zieliński, Bogdan Jastrząb i Andrzej Kasprzyk.

Przeciwko głosowali: Bogdan Kukulski, Andrzej Bernat, Aleksandra Kazuś-Wróblewska, Natalia Bobrowska-Bartkowiak, Czesław Dykszak i Henryk Tylman.

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny: Brak wotum zaufania dla Zarządu Powiatu zgodny z prawem

 

Wojewoda wstrzymuje odwołanie starosty i Zarządu Powiatu. Sprawdzi, czy odbyło się zgodnie z prawem.

 


Najnowsze komentarze
 • Jakie zmiany na lepsze gwarantują osoby chętne na stanowisko Starosty. Nie znam żadnych a chętnie poznamy wszyscy. Pan Bartkowiak remontuje drogi których przez 30 lat PSL nie potrafiło nawet dotknąć. Budowane są nowe drogi w rejonie jeziora powidzkiego itd. To wszystko dzieje się w czasach pandemicznych nie w latach koniunktury. Wichrzyciele pragną tylko stołków reszta ich nie obchodzi.

  • popieram

  • Po pierwsze Pan Starosta niczego nie remontuje !!!!! Akurat trafił w miejsce gdzie przy okazji rozbudowy bazy wojskowej muszą zostać wykonane inne inwestycje i dlatego budowane są aż trzy drogi ale kasy nie daje starostwo tylko MON ale taki mądry człowiek jak TY napewno to wiesz

   • Zapomniał Pan, Pani o drodze w Młodojewie, która pięknie odnowiona.
    Zapomniał Pan, Pani o drodze Ląd-Jaroszyn, pięknie odnowiona.
    Dotąd nie udawało się nic zrobić.

    • BRAWO POPIERAM

  • 30 lat temu w Polsce zaczynały się reformy Balcerowicza, bo rządowy skarbiec świecił pustkami. Od wejścia do Unii Europejskiej dzieliło nas wtedy 13 lat. To logiczne, że teraz są większe możliwości remontowania dróg niż 30 czy 15 lat temu. Jeszcze są. Jak nam UE przez głupotę i zacietrzewienie rządzących nie odblokuje pieniędzy, to guzik będziesz miał, a nie remonty dróg.

 • Zadziwiające są komentarze pod postem na FB. Nikogo nie oburza postawa przewodniczącego Rady Powiatu, który po raz kolejny dał świadectwo swojej niekompetencji, co zostało wypunktowane przez organ nadzorczy. Podobnie zrobiła wcześniej RIO z uchwałą o nie udzieleniu absolutorium. Oburza natomiast, uchylenie uchwały przyjętej z istotnym naruszeniem prawa i nieważność odwołania Zarządu. To jakaś kompletna aberracja. Nic to, Panie Starosto, „trza nadal rzucać perły przed wieprze”.

  • Oj on rzuca, rzuca aż sam się o nie potknie.

  • Zgadzam się z Tobą. Postawa przewodniczącego zasługuje na tytuł Lipy Roku. Gość nie zna się na robocie i tyle.
   Na polityce zresztą też nie. Trzy lata temu głosami szerokiej koalicji został przewodniczącym rady a dzisiaj sam o sobie mówi, że jego polityczna siła to jeden głos – jego własny.
   Spektakularne polityczne bankructwo.

   • Tytuł Lipy Roku należy się uzasadnieniu Wojewody. Czy aby na pewno Wojewoda zapoznał się z przebiegiem sesji? Przewodniczący Gałan owszem powiedział, że chciałby, żeby nie było debaty, ale wystarczyłoby, żeby radni zaskoczeni wnioskiem o wprowadzenie do porządku obrad punktu o głosowaniu nad odwołaniem Zarządu, zgłosili wniosek, że chcą debatować. Był taki wniosek że strony zaskoczonych radnych? Nie było. Co więcej, sam Starosta mając możliwość zabrania głosu przed głosowaniem powiedział, że… nie będzie przekonywał do głosowania przeciwko odwołaniu Zarządu, że argumenty przeciwko odwołaniu przedstawiane są na co dzień poprzez prezentację efektów pracy, i że jeżeli radni uznają, że ich opinia jest inna, to mają do tego pełne prawo i postraszył, że jak zostanie odwołany, to powiat może ucierpieć finansowo, bo za moment miały być rozdzielane środki rządowe z Nowego Ładu. Czy ktoś ubezwłasnowolnił tych zaskoczonych radnych, że żaden z nich nie złożył wniosku o debatę?

    • Jak ktoś się wypowiada w kwestii co powiedział przewodniczący to odsyłam do transmisji z obrad i tam pan przewodniczący mówi że nie będzie żadnej dyskusji w tym punkcie tylko głosowanie. proszę nie wprowadzać w błąd opinii publicznej w i przyznać się do błędu formalnego i go naprawić i przeprowadzić wszystko zgodnie z prawem a nie obrażać innych każdy ma prawo mieć własne zdanie i należy je szanować problem polega na tym że już powiat stracił przez te decyzje
     pieniądze około 8 mil zł. stracili defa-kto mieszkańcy powiatu i co dostaną w zamian życie pokaże

    • Ja świetnie pamiętam sesję, na której przewodniczący powiedział, że remont mostu na drodze z Zagórowa do Słupcy jest niepotrzebny.
     Niech pan powie swoim wyborcom w Strzałkowie, że droga Słupca – Strzałkowo jest niepotrzebna. Ciekawe czy pana poprą?

 • Było do przewidzenia. Póki rządzi PiS praworządności nie ma co oczekiwać !
  Ale wszystko się kiedyś skończy a smród pozostanie.

  • Smród to pozostał już ,ale po was,Nic nie zrobilisci za swoich rządow ,szkoda nawet komentować.Zawiść was rozsadza.Wlasnie z rządow PiS powinniscie brak przyklad .Teraz powinno rozpisać sie referendum i odwołać obecnych radnych beznadziejnych radnych

   • Źle pan trafił ! Nie jestem w żadnej partii politycznej tylko widzę i oceniam jako obywatel. Takich rządów jak za PiS nie było w Polsce nigdy. Korupcja, kolesiostwo, brak podstawowej wiedzy, chamstwo, buta i arogancja. Mogłabym wymieniać długo …..

    • jestes zwyklym zacietrzewionym ślepcem

   • rączka rączkę myje, nóżka nóżkę wspiera. ten sam klucz partyjny, ta sama linia światopoglądowa, ta sama śpiewka, te same brednie

  • Smród się ciągnie za PO , Nowaki ,Kropiwnickie .

 • Ty się ku.. zabierz do roboty
  bo w mieście chodniki dziurawe i ….
  a nie tylko dołki kopać

 • Władzy raz zdobytej nie oddamy nigdy- kto to powiedział ?.

 • Dziady !!!

 • Jak ci ludzie wstydu nie mają ?! Jak Bartkowiak idąc do Starostwa może w lustro spojrzeć. ???

 • Koniecznym jest, aby ewentualne zwołanie sesji w celu procedowania uchwały o odwołaniu Zarządu nastąpiło nie wcześniej niż po upływie 30 dni przysługujących na odwołanie od decyzji Wojewody, liczonych od dnia doręczenia decyzji. Dopóki nie upłyną te 30 dni, to dotychczasowa uchwała o odwołaniu pozostaje w obiegu prawnym z zastrzeżeniem, że jej wykonanie jest wstrzymane przez Wojewodę. Proponuję poczekać, aż decyzja Wojewody się uprawomocni.

 • Nie czytam onetu i wybiurczej, nie oglądam tvn. Nie kupuję wyrobów Nestle, Dole, Coca-Coli, PepsiCo. Nie kupuję „trutki” Nuttelli z olejem palmowym. Nie jadam paszy w KFC, MC Donald. Rzadko owoce południowe (chemia na pleśń). I naprawdę czuję się doskonale. Przy okazji nie biorę udziału w niszczeniu planety, wyzysku pracowników w Afryce i Ameryce Południowe, nie kupuję w Amazon. Czy chcielibyście pracować przy trzcinie cukrowej, bananowcach lub kakowcach za 1 usd dziennie aby koncerny zarabiały miliardy. Lasy pod plantacje wycinane, braki wody pitnej, eksodus ludności z Afryki do Europy a my wszyscy płacić mamy za zmiany klimatyczne i utrzymywać emigrantów, podczas gdy sprawcy (koncerny) zwiększają zyski. Co na to politycy? Nic. Jest lobbing, są pieniądze. Pamiętajcie o tym przy zakupach i wyborach. Nie ma wolnego rynku. To bajki z czasów początku kapitalizmu

Dodaj komentarz