Twoja informacja

Masz dla nas temat? Napisz!

Wojewoda suszy nie widzi, gmina nie chce dłużej czekać

Od dzisiaj rolnicy z gminy Słupca mogą składać wnioski dotyczące szacowania szkód wywołanych suszą. Póki co nie wiadomo jednak, czy jakakolwiek pomoc zostanie im przyznana, bo wojewoda nadal suszy nie widzi.

Trudnej sytuacji w rolnictwie spowodowanej długotrwałym brakiem opadów i wysokimi temperaturami poświęcona została wczorajsza narada, która odbyła się w Urzędzie Gminy w Słupcy. Udział w niej wzięli wójt Grażyna Kazuś, jej zastępca Karol Kujawa, pracownicy urzędu i sołtysi. – Sytuacja jest rozwojowa. Jeżeli przez następne 2-3 tygodnie nie spadną żadne opady, to będzie bardzo poważna sytuacja w rolnictwie i będą zagrożone rośliny okopowe. Wychodząc temu naprzeciw zorganizowaliśmy to spotkanie, żebyśmy się wspólnie nad tym problemem zastanowili. Na dzień dzisiejszy nie spodziewamy się, że wojewoda ogłosi klęskę suszy i wcale nam o to nie chodzi. Chodzi nam o to, żeby wojewoda stwierdził suszę na terenie gminy Słupca i żeby komisja mogła przystąpić do szacowania strat. Musicie sobie uzmysłowić, że to nie jest komisja powołana przez wójta tylko przez wojewodę i to on tylko może zdecydować, czy komisja pójdzie w teren – tłumaczył Karol Kujawa. Zastępca wójta odczytał następnie pismo wojewody, z którego wynika, że rolnicy mogą starać się o jakąkolwiek pomoc związaną z suszą tylko wtedy gdy zostanie ona wykazana przez monitoring prowadzony przez Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach. Ten jednak w wielu miejscach suszy nie wykazał wcale lub tylko w niewielkiej części. – Z ostatniego monitoringu, który otrzymaliśmy wynika, że szacować możemy jedynie ziemniaki, krzewy owocowe i rośliny strączkowe na glebach kategorii pierwszej oraz ziemniaki i krzewy owocowe na glebach kategorii drugiej. Zgodnie z przepisami i wytycznymi, w pozostałych kategoriach komisja nie może nic więcej szacować – dodał. Pomimo niekorzystnych informacji z instytutu w Puławach i braku decyzji wojewody, władze gminy postanowiły zacząć działać.

Grażyna Kazuś, wójt gminy Słupca

 

 

Sołtysi obecni na naradzie otrzymali kurendy z informacją o możliwości składania wniosków suszowych, tak aby trafiła ona do wszystkich mieszkańców. Wnioski składać można od dzisiaj w Urzędzie Gminy w Słupcy. Na tym jednak nie koniec, ponieważ na 2 września zaplanowano specjalne posiedzenie Związku Gmin Regionu Słupeckiego, którego tematem będzie właśnie susza. Wójtowie i burmistrzowie miast i gmin należących do związku mają na nim wystosować wspólne pismo do wojewody o uznanie suszy na terenie powiatu słupeckiego.


Najnowsze komentarze
  • Jak Szanowny Pan Wojewoda suszy nie widzi to niech z łaski swojej odwiedzi kilku rolników. Wtedy może zobaczy podgotowane ziemniaki przez tegoroczne upały i nie rozwinięta kukurydzę. W mieście i w podlewanych codziennie ogrodach jej nie zobaczy.

  • Niech się wstydzi gmina Strzałkowo.

Dodaj komentarz