Twoja informacja

Masz dla nas temat? Napisz!

Wysłuchali profesora

Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego oraz Zespołu Szkół Ekonomicznych w Słupcy wzięli udział w spotkaniu z prof. Leszkiem Balcerowiczem organizowanym przez PWSZ w Koninie.

Wykład pt. „Polska gospodarka po 1989 r. i jej perspektywy” zorganizowany został w Auli im. Jana A.P. Kaczmarka w konińskiej szkole. Spotkanie otworzyła dr Joanna Chojnacka-Gärtner, prorektor ds. rozwoju i promocji, która w imieniu prof. Mirosława Pawlaka, rektora PWSZ w Koninie, powitała wyjątkowego gościa i wszystkich pozostałych uczestników spotkania. Podczas wystąpienia prof. Balcerowicz mówił o przyczynach wprowadzenia reform w Polsce po 1989 roku oraz o ich skutkach, które uczyniły naszą gospodarkę jedną z najprężniejszych w tej części Europy. Dowodem na jej siłę jest to, że w dobie ostatniego kryzysu gospodarczego jako jedna z nielicznych gospodarek europejskich nie wyhamowała, lecz zachowała tempo wzrostu. Jest to nasz atut, dzięki któremu Polska „ma dobra prasę” w świecie. Sporo uwagi prof. Balcerowicz poświęcił także różnicom między gospodarkami krajów funkcjonujących w różnych systemach polityczno-ustrojowych. Odniósł się także do naszej obecnej sytuacji gospodarczej, emigracji młodzieży czy też inwestowania w bezpieczeństwo kraju, zważywszy na sytuację za naszą wschodnią granicą.

W Polsce mamy mnóstwo irytującego narzekania, a mało obywatelskiego działania – stwierdził profesor, namawiając wszystkich do aktywności obywatelskiej. Zachęcał do brania udziału w nadzorowaniu rządzących, choćby przez udział w wyborach i rozliczanie w ten sposób polityków. Wszyscy powinniśmy mieć wpływ na to, jak wygląda nasza gospodarka. Dbanie o kraj, o to co się w nim dzieje, powinno się stać  naszym hobby-mówił Balcerowicz. Po wykładzie gość odpowiadał na pytania oraz podpisywał swoją książkę „Trzeba się bić”, którą można było kupić przed wykładem.W  spotkaniu wzięło udział ponad 800 osób w tym uczniowie ze słupeckich szkół.


Brak komentarzy

Dodaj komentarz