Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.

XXVI Ogólnopolski Dzień Judaizmu w Słupcy

W obchody XXVI Ogólnopolskiego Dnia Judaizmu włączyło się Muzeum Regionalne w Słupcy.

-Modlitwa przy budynku dawnej synagogi , symboliczne światło menory, siedem lampek pod ścianą wschodnią, refleksja i pamięć o mieszkańcach Słupcy, którzy do 1939r. do wybuchu II wojny światowej, przychodzili się tutaj modlić.

Potem spotkanie z Bartłomiejem Grzanką – kierownikiem Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem.(w auli Ekonomika ), który przedstawił porażające fakty dotyczące powstania tego pierwszego niemieckiego Obozu Zagłady i dokonanych przez nazistów zbrodni ludobójstwa na społeczności żydowskiej.

Należy pamiętać o tym miejscu , które jest szczególnym świadectwem o Holokauście i edukuje poprzez swoje wielowymiarowe działania. Dziękujemy młodzieży z LO , ZSZ i ZSE w Słupcy, dyrekcji i nauczycielom, za współorganizację: ks. Maciejowi Sławinowskiemu (Parafia św. Wawrzyńca ), Zespołowi Szkół Ekonomicznych i dyrektor Karolinie Rakowicz, Ani Rajzner i jej młodzieży za pyszne ciasteczka teiglach i malinową herbatę.

Szczególne podziękowania kierujemy do starosty, burmistrzów i przedstawicieli Rady Miasta i mieszkańców Słupcy. Dziękujemy druhowi Frankowi za zapalenie menory-czytamy w relacji Muzeum.

 

 

FOTO: Muzeum Regionalne w Słupcy/Powiat Słupecki/Miasto Słupca

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *