Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.

Z dużej chmury mały deszcz

Sołectwo Gółkowo razem z trzema innymi sołectwami z gminy Słupca weźmie udział w konkursie „Pięknieje wielkopolska wieś”. Brakujące 7 tys. zł wkładu własnego zabezpieczono wczoraj w budżecie gminy. Sprawa wywołała jednak spore zamieszanie.

Przypomnijmy, wnioski do udziału w tegorocznej edycji konkursu „Pięknieje wielkopolska wieś”, realizowanego  w ramach samorządowego programu „Wielkopolska Odnowa Wsi 2013-2020”, złożyły cztery sołectwa z gminy Słupca. Trzy z nich, wymagany wkład własny, miały zapewniony poprzez zapisanie go w funduszu sołeckim, nie zrobiło tego tylko sołectwo Gółkowo. W związku z tym na wczorajszej sesji Rady Gminy, radni otrzymali projekt uchwały mówiący o zabezpieczeniu w budżecie gminy 7 tys. zł na poczet wkładu własnego dla sołectwa. – Niedobrze by było, gdyby się okazało, że ze względu na to, że nie wykazaliśmy pieniędzy w budżecie, ten wniosek zostałby odrzucony już ze względów formalnych i w ogóle nie byłby brany pod uwagę – przekonywała wójt gminy Słupca, Grażyna Kazuś.

Podobnego zdania był radny Sławomir Wesołek, który zaznaczył, że nie jest przeciwny żadnej inwestycji, jednak ma pewne zastrzeżenia co do sposobu załatwienia sprawy. – Z tego co pamiętam, jeśli chodzi o pisanie tych wniosków, to chyba liczono się z tym, że trzeba mieć wykazane to w budżecie lub zabezpieczone w formie wkładu własnego sołectwa. Nie może być tak, że jedne sołectwa muszą mieć zapewniony wkład własny, np. ze środków funduszu sołeckiego, a inne dostaną ten wkład z Urzędu Gminy – mówił. Po tych słowach w dyskusję włączyła się również wiceprzewodnicząca Daniela Rutkowska, która przekonywała, że od samego początku Rada akceptowała chęć złożenia wniosku przez sołectwo Gółkowo, oraz że pieniądze na ten cel zostaną zabezpieczone w budżecie. – Rozmowy w kuluarach mogły się na ten temat toczyć i nie twierdzę, że się nie toczyły, ale nie było w tej sprawie głosowania, ponieważ gdyby było, to dzisiaj byśmy na ten temat już nie rozmawiali. Pochodną złożenia wniosku jest to, że te 7 tys. zł w budżecie musi się znaleźć i dyskusja na ten temat nie ma sensu – dodał radny, Bogdan Kukulski. Dyskusję zakończył przewodniczący Rady Jerzy Kopczyński, który zaproponował by na przyszłość wszystkie sołectwa chcące wziąć udział w konkursie planowały wkład własny ze środków funduszu sołeckiego.

Ostatecznie, po momentami dość burzliwej dyskusji, Rada przystąpiła do głosowania nad zmianami w budżecie. Jak się okazało „za” opowiedzieli się wszyscy radni i uchwała została podjęta jednogłośnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *