Twoja informacja

Masz dla nas temat? Napisz!

Z pomocą do Nepalu

Żołnierze 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego kolejny raz stają na pierwszej linii w niesieniu pomocy humanitarnej. Tym razem działać będą w odległym, zrujnowanym trzęsieniem ziemi, Nepalu.

Lotnicy i logistycy uczestniczą w akcji przewozu pomocy humanitarnej do Nepalu. Na mocy rozkazu Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych pięć samolotów C-130 i C-295  z 33 i 8 baz lotnictwa transportowego po załadowaniu żywności z zapasów wojskowych oraz środków dostarczonych przez organizacje pomocowe i Agencję Rezerw Materiałowych odleciało 2 maja przez Gruzję, Uzbekistan do Indii. Stamtąd lotnicy dostarczą 18 ton towarów do Katmandu stolicy dotkniętego trzęsieniem ziemi Nepalu. Zagraniczna misja została zorganizowana przez żołnierzy błyskawicznie, bez oglądania się na majowy weekend.

Dowódcą zadania lotniczego, wykonywanego przez 10 załóg lotniczych z Powidza i Krakowa oraz grupę transportu i załadunku Komendy Obsługi Lotniska we Wrocławiu, został płk pil. Krzysztof Cur, dowodzący 8. BLTr. Sześć ton chleba utrwalonego i konserw warzywnych z zapasów wojskowych przywieźli na lotnisko Okęcie (gdzie odbył się załadunek) logistycy ze składów 2 Regionalnej Bazy Logistycznej. Pozostałe 12 ton darów pochodziło z donacji Caritas, Polskiej Akcji Humanitarnej, Polskiego Czerwonego Krzyża oraz Agencji Rezerw Materiałowych – były wśród nich koce, łóżka turystyczne, karimaty, namioty, środki opatrunkowe, rękawiczki lateksowe, tabletki do odkażania wody.

Podróż do New Delhi w Indiach potrwa kilkanaście godzin w jedną stronę (z międzylądowaniami dla uzupełnienia paliwa). Dlatego na pokładach samolotów znalazły się podwójne załogi. Herculesami do Nepalu polecieli także przedstawiciele organizacji pomocowych, Państwowej Straży Pożarnej i Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Za kilka dni tymi samymi samolotami jednostek 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego wrócić powinno do Polski ponad 80 ratowników z grupy poszukiwawczo-ratowniczej Huzar, którzy uczestniczyli w poszukiwaniach ofiar nepalskiego trzęsienia ziemi.

FOTO: ppłk Artur Goławski/ por. Tomasz Kozłowski


Brak komentarzy

Dodaj komentarz