Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.

Zaciągną kredyt na szpital?

Już niebawem samorządy powiatu słupeckiego będą musiały zdecydować, czy wesprą finansowo rozbudowę szpitala. Inwestycja kosztować ma około 27 mln zł.

Temat budowy nowego bloku operacyjnego w słupeckim szpitalu spędza sens z powiek nie tylko staroście, ale także władzom gmin wchodzących w skład powiatu. To właśnie samorządy, wg koncepcji starosty , miałyby pomóc powiatowi, który jest organem prowadzącym SP ZOZ, w rozbudowie placówki. Póki co, żadna z gmin nie złożyła konkretnej deklaracji w tej sprawie. Nad tematem dyskutowali ostatnio wójtowie i burmistrzowie gmin i miast należących do Związku Gmin Regionu Słupeckiego. Sprawa poruszona została również na ostatniej komisji Rady Gminy Słupca, w której udział wzięła dyrektor szpitala Iwona Wiśniewska.

Zgodnie z koncepcją powiatu, gmina Słupca musiałaby przeznaczyć na pomoc szpitalowi około 1,6 mln zł (167 zł x liczba mieszkańców gminy). Żeby udźwignąć taki wydatek konieczne będzie zaciągnięcie kredytu. O tym jak miałoby to wyglądać, mówiła podczas wczorajszej sesji Rady Gminy wójt Grażyna Kazuś. – Kredyt zostałby zaciągnięty na koniec przyszłego roku ze spłatą w latach 2020-2023. Z wyliczeń dokonanych przez naszego skarbnika wynika, że ten okres obciążony byłby kwartalnie po 100 tys. zł. Do tego doszłyby odsetki w wysokości 250 tys. zł od całości. Będziemy musieli się jeszcze raz nad tą sprawą zastanowić i zdecydować czy angażujemy się w tę inwestycję i pomagamy naszemu szpitalowi. Jest to bardzo trudna decyzja, ponieważ wszyscy, zarówno radni jak i ja, odpowiadamy za budżet i przyszłość naszej gminy – przekonywała. Zanim Rada Gminy podejmie uchwałę, musi poczekać na opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej w sprawie zaciągnięcia kredytu. Jeśli opinia będzie pozytywna, najprawdopodobniej w czerwcu, projekt uchwały poddany zostanie pod głosowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *