Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.

Zagórowscy Uczniowie w Rotenburgu

Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych imienia Braci Kostaneckich w Zagórowie wraz z nauczycielkami Małgorzatą Zielińską-Wojtczak i Jolantą Suszką uczestniczyli w wymianie z niemiecką szkołą Berufsbildende Schulen Europa Schule w Rotenburgu.

Wymiana miała miejsce od 5 do 14 maja w ramach projektu „Walory środowiska naturalnego i dziedzictwa kulturowego Wielkopolski i Dolnej Saksonii”, realizowanego przez ZSP w programie „Uczenie się przez całe życie“ Comenius. Podczas pobytu w Niemczech młodzież miała możliwość poszerzenia wiedzy na temat środowiska naturalnego i dziedzictwa kulturowego Dolnej Saksonii poprzez udział w zajęciach terenowych, wycieczkach krajoznawczych czy pracach w grupach nad wybranymi zagadnieniami. 
 Grupa polska została zakwaterowana w gospodarstwie agroturystycznym Bamans-Hof w Rotenburgu oraz powitana przez dyrektora partnerskiej szkoły Erwina Egerssa. Przedstawicieli społeczności zagórowskiego ZSP serdecznie witano również w progach rotenburskiej szkoły. Uczestnicy wymiany przedstawili się w języku niemieckim, a gospodarze omówili program pobytu w Niemczech. Później uczniowie zwiedziali obiekt szkoły, spacerowali po mieście, poznając jego rys historyczny, charakter życia społeczności niemieckiej i najciekawsze miejsca. Wychowankowie zobaczyli chociażby ruiny najstarszego zamku, pomnik upamiętniający osoby niepełnosprawne zgładzone w czasie II wojny światowej i końskie targi.

Młodzież udała się również do uzdrowiskowego i portowego miasta powiatowego położonego nad Morzem Północnym przy ujściu Elby. Grupa miała możliwość zobaczenia przypływu i odpływu, które w polskich warunkach nie są widoczne. Chodziła po watach (dnie morskim w czasie odpływu) mających lecznicze działanie, zwiedzała port w Cuxhaven i podziwiała panoramę nabrzeża. 
Uczestnicy projektu zwiedzali także Bremę, miasto będące dużym ośrodkiem przemysłowym. Pod Pomnikiem Rolanda, patrona miasta, wykonano pamiątkowe zdjęcie. Następnie katedrę i ratusz, budowle w stylu gotyckim i renesansowym, jak również posąg upamiętniający czterech bohaterów baśni braci Grimm- osła, psa myśliwskiego, kota i koguta. 
Ogromne wrażenie wywarł na grupie Polaków pobyt w Bremenhaven, gdzie w Domu Klimatów uczniowie mogli poznać i poczuć warunki klimatyczne panujace na całym świecie.

Podczas pobytu odbyła się wycieczka rowerowa wokół jeziora Bullensee, a we wtorek spływ kajakowy w celu poznania walorów geograficznych Rotenburga i okolic oraz zagadnień z zakresu ochrony środowiska naturalnego. 
 Kolejne dni przyniosły następne wyzwania. Wychowankowie ZSP oglądali w Scharnebeck podnośnik statków (Wasserhebewerk), podnoszący pływający obiekt na wysokość 38m, zwiedzili Muzeum Soli w Lüneburgu, w którym sposób pozyskiwania soli był inny niż w Polsce oraz Hamburg, miasto charakteryzujące się zróżnicowaną architekturą. Ponadto odbyli rejs barką, poznając okolice Hamburga. 
 Uczniowie nie tylko zwiedzali urokliwe miejsca. Pracowali nad ulotkami i albumem będacymi produktami projektu. W prace włączyła się również zeszłoroczna grupa projektowa z Niemiec, która chętnie spędzała wolne wieczory w Bamans-Hof.
 Dzięki uczestnictwu w projekcie Comenius młodzież zdobyła nowe doświadczenia, poznała ciekawe, pełne uroku miejsca, interesujących ludzi, sprawdziła w praktyce swoje umiejętności językowe i zintegrowała się z uczniami z Niemiec.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *