Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.

Zagrał z najlepszymi

Wiktor Nowak, uczeń Szkoły Muzycznej Yamaha w Słupcy zagrał z młodymi wirtuozami gitary na Bałtyckim Festiwalu Gitary Elektrycznej w Unieściu. To pierwsze i jedyne takie wydarzenie w Polsce adresowane do dzieci i młodzieży do osiemnastego roku życia.

Głównym celem festiwalu zorganizowanego przez Stowarzyszenie Krzewienia Kultury Muzycznej „Fraza” jest popularyzacja gry na gitarze elektrycznej, oraz wykształcenie nawyku świadomej i krytycznej percepcji sztuki wśród dzieci i młodzieży. Konkurs rozegrano w trzech kategoriach wiekowych: do 12 lat, 13-15 lat i 16-18 lat. Wiktor Nowak wystąpił w drugiej kategorii i trzeba dodać, że był tam jednym z najmłodszych uczestników.

Trzynastoletni Wiktor to mieszkaniec Cienina Zabornego. Na co dzień uczęszcza do I klasy Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Drążnej, jest także uczniem Szkoły Muzycznej Yamaha w Słupcy.- Z gitarą to było tak, że najpierw zacząłem na klasycznej, ale gdy tylko spróbowałem gry na gitarze elektrycznej wiedziałem, że to jest to. W tej gitarze jest magia, która wydobywa się z każdym dźwiękiem i daje mi radość. Nie mam jednego wzorca, na którym bym się opierał. Inspirują mnie gitarzyści grający rocka i bluesa. Myślę, że swoją przyszłość chciałbym związać z grą na gitarze w zespole – opowiada Wiktor, który jest także samoukiem gry na keyboardzie i pianinie.

Aby wystąpić w ogólnopolskim konkursie „Moje Solo” młody gitarzysta wygrał w maju I Turniej Improwizacji Gitarowej „ Improvisatio Turnament Słupca 2014” zorganizowany przez słupecką szkołę Yamaha. Kolejnym etapem Bałtyckiego Festiwalu było zamieszczenie w Internecie nagrania z własną solówką gitarową, a następnie występ na żywo na wspaniałej scenie nad jeziorem Jamno. – To była dla mnie niezapomniana przygoda. Atmosfera konkursu super a do tego bardzo wysoki poziom uczestników. Mogliśmy na żywo podziwiać zespoły Guitars Project i Free Blues Band, które umiliły pobyt, dając czadu na scenie. Bardzo podobały mi się również warsztaty prowadzone przez wirtuozów gitary elektrycznej Stuarta Shieldsa i Waldemara Baranowskiego – mówił Wiktor.

Najbardziej widowiskowym wydarzeniem kończącym pierwszy dzień gitarowych zmagań był happening. Nad spowitym sztucznym dymem jeziorem Jamno ok. 30 młodych gitarzystów, uczestników konkursu zagrało wspólnie sztandarowy utwór zespołu Deep Purple „ Smoke On The Water”- To było coś wspaniałego i niezapomnianego. Bardzo się cieszę, że mogłem tam być i zagrać wspólnie z innymi ten ponadczasowy kawałek – opowiadał z uśmiechem na twarzy gitarzysta.

Wiktor Nowak, choć nie wygrał zmagań w swojej kategorii wiekowej, z festiwalu powrócił bardzo zadowolony. Jak przyznał, już sam udział w tym wydarzeniu zmobilizował go do jeszcze większej pracy w doskonaleniu umiejętności gry na ulubionym instrumencie, by za rok spróbować ponownie swych sił w tym wspaniałym konkursie – Chciałbym bardzo podziękować moim rodzicom, którzy mnie wspierają i pomagają w realizacji marzenia, którym jest znalezienie się na liście najlepszych gitarzystów, a także mojemu nauczycielowi gry na gitarze Robertowi Witkowskiemu za trud wkładany w moje kształcenie – podsumował Wiktor.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *