Twoja informacja

Masz dla nas temat? Napisz!

Zagrożenie w Galerii Słupeckiej

Wczoraj tuż po godzinie 10.00 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP wpłynęło zgłoszenie od pracownika Galerii Słupeckiej, że podczas otwierania pomieszczeń sklepowych na I piętrze zauważono przesyłkę niewiadomego pochodzenia w pobliżu której rozsypany był biały proszek. Poinformowano Dyżurnego Operacyjnego powiatu, że z substancją miały kontakt 3 osoby.

Na miejsce zostały zadysponowane zastępy strażackie z Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej PSP ze Słupcy ze sprzętem do dekontaminacji i namiotem do zorganizowania szpitala polowego oraz strażacy z Ochotniczych Straży Pożarnych ze Słupcy, Piotrowic, gminy Słupca i Strzałkowa. Po przybyciu pierwszych sił i środków teren akcji został zabezpieczony i podzielony przez kierującego działaniami ratowniczymi na odcinki bojowe. Została również wydzielona strefa niebezpieczna. Strażacy pracując w specjalnych kombinezonach i aparatach powietrznych dotarli do poszkodowanych i zagrożonych bezpiecznie wyprowadzając ich na zewnątrz. Następnie zebrano rozsypany proszek do pojemnika, wyniesiono na dwór i umieszczono w szczelnej beczce. Materiał został przekazany do badań w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Równolegle zostały przygotowane linie gaśnicze przy obiekcie.

Ze względu na występujące zagrożenie przygotowano kabinę dekontaminacyjną, przez którą przeszły osoby mające styczność z rozsypanym proszkiem oraz strażacy biorący udział w działaniach. Wszystkich umieszczono w rozstawionym namiocie. Nad zabezpieczeniem terenu akcji czuwali Policjanci z Komendy Powiatowej. Na szczęście były to tylko ćwiczenia, które miały na celu sprawdzenie odpowiednich procedur na wypadek wystąpienia rzeczywistego zagrożenia. Służyły one również zgraniu strażaków PSP i OSP przy rozstawianiu specjalistycznego sprzętu podczas działań chemiczno-ekologicznych, osób funkcyjnych innych instytucji wraz z kierownictwem obiektu.

FOTO/TEKST: mł. bryg. Dariusz Różański


Brak komentarzy

Dodaj komentarz