Twoja informacja

Masz dla nas temat? Napisz!

Zainaugurowali Powiatowe Obchody

Apelem Pamięci w Borku Lądkowskim uroczyście zainaugurowano Powiatowe Obchody 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległośći oraz rocznicy przysięgi POW.

Najpierw w lądkowskim kościele odprawiano została uroczysta Msza Św. Zaraz po niej zebrani wspólnie przemaszerowali do Borku Lądkowskiego.

Byli wśród nich przedstawiciele instytucji państwowych, samorządowych, placówek oświatowych oraz duchowieństwa i lokalnej społeczności, a także poczty sztandarowe, kompanie honorowe i Szwadron Kawalerii Ziemi Konińskiej.

-Spotykamy się w tym miejscu w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 100-tnej rocznicy przysięgi POW. W listopadzie 1918 roku, po 123 latach nieobecności na mapach politycznych Europy Polska odzyskała niepodległość.

Stało się to głównie dzięki wytrwałości i ofiarności aktywnej części polskiego społeczeństwa, które w okresie niewoli przekazywało nowym generacjom młodych Polaków przywiązanie do języka i kultury narodowej.

Przypominając sobie odległe czasy walki peowiaków o niepodległość Polski dziękujemy im za to , że nie zostali bierni, że odpowiedzieli czynnie na wołanie ojczyzny, abyśmy my mogli żyć i pracować w wolnym kraju.

Dziś oddajemy im należną cześć, a wśród nich byli: zamieszkali Lądek Bielawski Walenty, Czarciński Adam, Czarciński Józef, Filipiak Władysław, Frankiewicz Julian, Frankiewicz Konrad, Frankiewicz Roch, Frankiewicz Feliks, Golimowski Stanisław, Gutner Józef, Kaczmarski Feliks, Kluczyński Wincenty, Krupczyński Józef- mówili prowadzący uroczystość.

Odczytano również apel poległych, których uczczono salwą honorową oraz złożobo wiaty pod miejscowym pomnikiem. Oprócz tego dokonano aktu przekazania przez przedstawicieli władz samorządowych powiatu słupeckiego na ręce Dowódcy Szwadronu Kawalerii Ziemi Konińskiej mundurów kawaleryjskich.

Film z tego wydarzenia obejrzycie na Twoja Słupca.tv

 

 

*materiał sponsorowany


Brak komentarzy

Dodaj komentarz