Twoja informacja

Masz dla nas temat? Napisz!

Zainstalowali 10 budek lęgowych

Zinicjatywy Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Lądzie, Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Zagórowie i stowarzyszenia Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Zagórowskiej zainstalowano 10 budek lęgowych dla ptaków w zagórowskim lesie przy ul. Szubianki.

Ptasie domki przywiesił wiceprezes TPZZ Marcin Janowski wraz z córką Martą, kierownik OEP w Lądzie Dorotą Kinast, członkiem TPZZ Januszem Zapartym i dyrektorem MGOK Łukaszem Parusem.
-Budki przywiesiliśmy w pewnej odległości od głównej drogi. Mamy nadzieję, że osiedlą się w nich ptaki. Wkrótce zainstalujemy tabliczkę przy mrowisku. Te nasze działania zmierzają w kierunku utworzenia przyrodniczej ścieżki edukacyjnej w szubiankowskim lesie. Na razie jesteśmy na etapie planowania trasy oraz przygotowujemy się do składania wniosków o dofinansowanie-powiedziała Dorota Kinast.

-W zeszłym roku zainstalowałem z wnuczkiem dwie budki dla nietoperzy. W jednej zamieszkały. Musimy wspólnie dbać o ten las, najpiękniejsze miejsce w Zagórowie-powiedział Janusz Zaparty.

-Wykonałem już wiele prac w szubiankowskim lesie, bo wierzę w ideę rewitalizacji tego miejsca. To jest doskonała przestrzeń do spacerów czy joggingu, ale również do edukacji. Obok są dwie szkoły i przedszkole. Dzieciaki i młodzież mogą w lesie uczyć się o przyrodzie i ekologii-nadmienił Marcin Janowski.

-Od 12 lat walczymy o las i nie poprzestaniemy. Po ścieżce edukacyjnej będziemy się starać o instalację kolejnych ławek i koszy oraz lamp, aby można w sezonie jesienno-zimowym po południami czy wieczorami spacerować i biegać. Chcemy wykorzystać potencjał tego miejsca i sprawić, aby było ono jeszcze bardziej przyjazne i atrakcyjne dla odwiedzających-powiedział Łukasz Parus.

W najbliższą sobotę 19 marca o godz.14.00 odbędzie się Gminna Akcja Sprzątania Lasu organizowana przez seniorów z Zagórowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Klubu Seniora oraz młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Braci Kostaneckich jako pierwsza część projektu „Dbamy o las i kąpiemy się w nim!”, przygotowanego w ramach konkursu „Seniorzy w akcji” i koordynowanego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Zapraszamy do udziału w Akcji! Posprzątajmy wspólnie las!

 

TEKST/FOTO: MGOK Zagórów


Brak komentarzy

Dodaj komentarz