Twoja informacja

Masz dla nas temat? Napisz!

Zapraszają na koncert kolęd i pastorałek do Giewartowa

Na koncert kolęd i pastorałek zaprasza Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Giewartowie.

-O trudnej sytuacji humanitarnej na granicy polsko-białoruskiej mówi się praktycznie każdego dnia. Wiele organizacji pozarządowych prowadzi zbiórki pieniężne na pomoc dla migrantów. Środki są wykorzystywane m.in. do zakupu żywności, ubrań, koców, śpiworów, termosów, czy środków opatrunkowych. Panują niskie temperatury, ludziom brakuje ciepłych ubrań, leków, żywności i wody.
Parafia rzymskokatolicka pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Giewartowie /gm. Ostrowite, powiat słupecki/ w okresie Bożego Narodzenia przygotowała wystrój świątyni nawiązujący do problemu społecznej reakcji na przybywających do nas uchodźców. W ołtarzu bocznym świątyni stanęła szopka betlejemska ukazująca fotografie imigrantów i żłobek z Dzieciątkiem odgrodzony drutem kolczastym. „Nie było miejsca dla Ciebie” – to słowa znanej kolędy odnoszącej się do sytuacji Świętej Rodziny, która także migrowała do lepszego świata, a ludzie nie chcieli przyjąć obcych. Minęło ponad dwa tysiące lat, a sytuacja jest jakby taka sama.

Inspiracją projektu tegorocznej szopki oraz wystroju prezbiterium są wydarzenia na granicy polsko-białoruskiej oraz powszechne zjawisko uciekania ludzi ze swojej ojczyzny zagrożonej wojną i prześladowaniami oraz bardzo konkretne słowa papieża Franciszka: „Taka jest historia tej rozwiniętej cywilizacji, którą nazywamy Zachodem. A potem, przepraszam, ale chciałbym powiedzieć, co mi leży na sercu, by przynajmniej pomodlić się za siebie nawzajem, coś zrobić: druty kolczaste. Tu widzę jeden. To jest wojna nienawiści, która dzieli ten kraj. Ale druty kolczaste, w innych miejscach, gdzie są, są tak zrobione, aby nie wpuścić uchodźcy, tego, który przychodzi prosić o wolność, chleb, pomoc, braterstwo, radość; który ucieka przed nienawiścią i spotyka się z nienawiścią, którą nazywa się drutem kolczastym. Niech Pan obudzi sumienia nas wszystkich w obliczu tych rzeczy. I proszę mi wybaczyć, że mówię, jak jest, ale nie możemy milczeć i odwracać wzroku w tej kulturze obojętności.”

W niedzielę 30 stycznia 2022 r. o godz. 17.00 – w ostatnią niedzielę, kiedy w kościele śpiewane są kolędy – w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Giewartowie odbędzie się charytatywny koncert kolęd, zatytułowany „Nie było miejsca dla Ciebie”. W organizację koncertu angażują się lokalni artyści (Krzysztof Herian, Robert Herian, Mikołaj Górski, Antek Górski, Anna Lubańska i Robert Witowski) wraz z zaproszonymi gośćmi (o. Kordian Szwarc OFM z zespołem KBS, Margita Ślizowska, ks. Tomasz Chlebowski z rodziną, Anna Królikiewicz, Katarzyna Rybicka), wolontariusze, ale także organizacje charytatywne, które zajmują się pomocą uchodźcom. Giewartowska parafia pragnie także włączyć się w tę pomoc dla migrantów poprzez zbiórkę środków czystości i przekazanie ich Caritas Polska. Zbiórka trwać będzie do niedzieli 30 stycznia do 2 marca /Środy Popielcowej/- czytamy na stronie wydarzenia.

 


Brak komentarzy

Dodaj komentarz