Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.

Zapraszają na rekonstrukcję Bitwy pod Mieczownicą

Na Rekonstrukcję bitwy pod Mieczownicą z 2 marca 1863 roku zapraszają władze Powiatu Słupeckiego i Gminy Ostrowite.

-5 marca spotkamy się w Mieczownicy w gminie Ostrowite. To tam rozegrała się największa bitwa Powstania Styczniowego na Ziemi Słupeckiej. Zorganizowane obchody nabiorą wymiaru wielkiego widowiska. Starostwu Powiatowemu w Słupcy udało się pozyskać dotację z Biura Niepodległa, na kwotę 64 tysięcy złotych, na zorganizowanie rekonstrukcji bitwy pod Mieczownicą. Gmina Ostrowite także zapewni wsparcie finansowe tego wydarzenia o kwotę 20 tys. zł.

50-ciu rekonstruktorów wcieli się w role powstańców styczniowych z oddziałów Antoniego Garczyńskiego i Kazimierza Mielęckiego oraz wrogich im wojsk carskich. W inscenizacji zobaczyć będzie można różne formacje powstańców jak strzelcy, kosynierzy, oddziały carskiej piechoty liniowej, kawalerię i artylerię. Po stronie wojsk carskich znajdą się repliki armat historycznych z obsługą, a w rolę kawalerzystów wcielą się doświadczeni kaskaderzy konni.

Użyte zostaną pokaźne środki pirotechniczne, zobaczymy militaria z tamtych lat, będzie pokaz mody damskiej i męskiej doby powstania styczniowego, kaskaderzy konni w strojach carskiej kawalerii wykonają pokaz musztry konnej i pokaz sprawności bojowej z elementami akrobatyki, tzw. dżygitówki. A na koniec tego dnia – wielka bitwa pod Mieczownicą.

Starcie zbrojne, z hukami armat, strzałami czarnego prochu i wiele więcej. Tym sposobem chcemy przypomnieć mieszkańcom, szczególnie tym młodych, czym było Powstanie Styczniowe. Rozpoczęcie godz. 13:00. Zakończenie godz: 17:00

Już dziś zapraszamy!-informuje wójt Gminy Ostrowite, Mateusz Wojciechowski.

 

 

4 odpowiedzi

  1. Rozumiem uczcić pamięć powstańców, ale rekonstrukcja klęski? Naprawdę nie ma na co pieniędzy wydać w tych trudnych czasach?

  2. Obchody 160-lecia Powstania Styczniowego organizujemy w powiecie słupeckim w najbardziej różnorodnej formie, jak to było możliwe. Jest sesja naukowa 16.02. w Strzałkowie, apel pamięci pod obeliskiem w Myszakowie 25.02., koncert Zespołu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego w Lądzie 4.03. i rekonstrukcja bitwy, połączona z pokazami uzbrojenia itd. w Mieczownicy 5.03. Można historii uczyć tradycyjnie, składać kwiaty pod pomnikiem według tych samych od lat scenariuszy, a można spróbować czegoś nowego. Tym bardziej, że pozyskaliśmy na to pieniądze z rządowego Programu „Niepodległa”, który w tym roku wspiera właśnie upamiętnianie bohaterów 1863 roku. A poza wszystkim – jesteśmy im to upamiętnienie winni, bo walczyli o wolną Polskę. Pozdrawiam!

    1. Jeśli wyjdziemy z założenia, że taka forma upamiętnienia jest zasadna ze względu na to, że ktoś walczył o wolną Polskę, to w przyszłym roku może zorganizujmy rekonstrukcję Bitwy pod Maciejowicami. Będzie 230 rocznica totalnej klęski walczących o wolną Polskę. Naprawdę nie dostrzega Pan większych potrzeb społeczeństwa niż upamiętnienia klęsk? Kogo chce pan nauczyć historii taką rekonstrukcją? Ile musiałoby odbyć się rekonstrukcji wydarzeń historycznych, żeby uświadomić młodzież o naszej tragicznej przeszłości? Jedna rekonstrukcja nie sprawi, że młodzież załapie związki przyczynowo-skutkowe dziejów Polski. Fajnie się próbuje na koszt podatnika. Kiedy rząd postanowił uczcić rocznicę odzyskania niepodległości to na jakieś dziwne ławki z napisem „niepodległa” wydał ponad 4 miliony złotych. A rodzicom dzieci chorych na SMA odmawia się refundacji kosztów terapii genowej.

  3. Lekcja historii za prawie 100 tysięcy. Nieźle. Można wiedzieć ilu przewiduje się uczestników sesji naukowej spośród uczniów?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *