Twoja informacja

Masz dla nas temat? Napisz!

Zapraszają na rekonstrukcję Bitwy pod Mieczownicą

Na Rekonstrukcję bitwy pod Mieczownicą z 2 marca 1863 roku zapraszają władze Powiatu Słupeckiego i Gminy Ostrowite.

-5 marca spotkamy się w Mieczownicy w gminie Ostrowite. To tam rozegrała się największa bitwa Powstania Styczniowego na Ziemi Słupeckiej. Zorganizowane obchody nabiorą wymiaru wielkiego widowiska. Starostwu Powiatowemu w Słupcy udało się pozyskać dotację z Biura Niepodległa, na kwotę 64 tysięcy złotych, na zorganizowanie rekonstrukcji bitwy pod Mieczownicą. Gmina Ostrowite także zapewni wsparcie finansowe tego wydarzenia o kwotę 20 tys. zł.

50-ciu rekonstruktorów wcieli się w role powstańców styczniowych z oddziałów Antoniego Garczyńskiego i Kazimierza Mielęckiego oraz wrogich im wojsk carskich. W inscenizacji zobaczyć będzie można różne formacje powstańców jak strzelcy, kosynierzy, oddziały carskiej piechoty liniowej, kawalerię i artylerię. Po stronie wojsk carskich znajdą się repliki armat historycznych z obsługą, a w rolę kawalerzystów wcielą się doświadczeni kaskaderzy konni.

Użyte zostaną pokaźne środki pirotechniczne, zobaczymy militaria z tamtych lat, będzie pokaz mody damskiej i męskiej doby powstania styczniowego, kaskaderzy konni w strojach carskiej kawalerii wykonają pokaz musztry konnej i pokaz sprawności bojowej z elementami akrobatyki, tzw. dżygitówki. A na koniec tego dnia – wielka bitwa pod Mieczownicą.

Starcie zbrojne, z hukami armat, strzałami czarnego prochu i wiele więcej. Tym sposobem chcemy przypomnieć mieszkańcom, szczególnie tym młodych, czym było Powstanie Styczniowe. Rozpoczęcie godz. 13:00. Zakończenie godz: 17:00

Już dziś zapraszamy!-informuje wójt Gminy Ostrowite, Mateusz Wojciechowski.

 

 


Najnowsze komentarze
  • Rozumiem uczcić pamięć powstańców, ale rekonstrukcja klęski? Naprawdę nie ma na co pieniędzy wydać w tych trudnych czasach?

  • Obchody 160-lecia Powstania Styczniowego organizujemy w powiecie słupeckim w najbardziej różnorodnej formie, jak to było możliwe. Jest sesja naukowa 16.02. w Strzałkowie, apel pamięci pod obeliskiem w Myszakowie 25.02., koncert Zespołu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego w Lądzie 4.03. i rekonstrukcja bitwy, połączona z pokazami uzbrojenia itd. w Mieczownicy 5.03. Można historii uczyć tradycyjnie, składać kwiaty pod pomnikiem według tych samych od lat scenariuszy, a można spróbować czegoś nowego. Tym bardziej, że pozyskaliśmy na to pieniądze z rządowego Programu „Niepodległa”, który w tym roku wspiera właśnie upamiętnianie bohaterów 1863 roku. A poza wszystkim – jesteśmy im to upamiętnienie winni, bo walczyli o wolną Polskę. Pozdrawiam!

    • Jeśli wyjdziemy z założenia, że taka forma upamiętnienia jest zasadna ze względu na to, że ktoś walczył o wolną Polskę, to w przyszłym roku może zorganizujmy rekonstrukcję Bitwy pod Maciejowicami. Będzie 230 rocznica totalnej klęski walczących o wolną Polskę. Naprawdę nie dostrzega Pan większych potrzeb społeczeństwa niż upamiętnienia klęsk? Kogo chce pan nauczyć historii taką rekonstrukcją? Ile musiałoby odbyć się rekonstrukcji wydarzeń historycznych, żeby uświadomić młodzież o naszej tragicznej przeszłości? Jedna rekonstrukcja nie sprawi, że młodzież załapie związki przyczynowo-skutkowe dziejów Polski. Fajnie się próbuje na koszt podatnika. Kiedy rząd postanowił uczcić rocznicę odzyskania niepodległości to na jakieś dziwne ławki z napisem „niepodległa” wydał ponad 4 miliony złotych. A rodzicom dzieci chorych na SMA odmawia się refundacji kosztów terapii genowej.

  • Lekcja historii za prawie 100 tysięcy. Nieźle. Można wiedzieć ilu przewiduje się uczestników sesji naukowej spośród uczniów?

Dodaj komentarz