Twoja informacja

Masz dla nas temat? Napisz!

Zapraszają na spektakl polsko-niemiecki „Przystanek Izbica”

Z okazji 30.lecia polsko-niemieckiej wymiany młodzieży między Liceum Ogólnokształcącym w Słupcy i Ratsygimnasium w Stadthagen z Niemiec w Miejskim Domu Kultury wystawiony zostanie spektakl przygotowany przez uczniów tych szkół.

-Scenariusz sztuki powstał już w roku 2021. Napisał go Volkmar Heuer Strahtmann który ją wyreżyserował i pani Ewa Bacia, muzycznie opracował Dietmar Post.Jednak pandemia koronawirusa wytraciła tempo działań i możliwość wspólnych prób do tej niezwykłej sztuki, która zainspirowana została historią Przyjaciółek – mieszkanek okupowanej przez nazistów Słupcy Danki Rozentalówny i Grażyny Harmacińskiej.

Muzeum Regionalne w Słupcy udostępniło scenarzystom fragmenty korespondencji Danki Rozental do Grażyny Harmacińskiej (z lat 1940-1942) i fragmenty dzienników prowadzonych przez Grażynę w czasie okupacji niemieckiej, a także merytorycznie służyło wsparciem w czasie jego powstawania. Spektakl nie jest jednak dokumentacją tych czasów. Wykorzystane materiały posłużyły jedynie jako inspiracja do jego powstania – zaznaczyli autorzy. Spektakl nie jest stricte dokumentem o Zagładzie. Osadzony w teraźniejszości, w której polsko- niemiecka grupa projektowa przygotowuje sztukę teatralną „Izbica to nie Ibiza” dotyka jednak przeszłości i wspólnej, niełatwej historii.

Jest wielowarstwowy. Nie jednoznaczny. No bo takim być nie może. Zapewne poruszy i zmusi do refleksji, do postawienia wielu pytań. Energia młodych ludzi – aktorów wcielających się w role, na pewno nada tym treściom jeszcze inną jakość i znaczenie. Będzie to wyjątkowe przedstawienie.

Po 13 latach od premiery filmu dokumentalnego Przyjaciółki ponownie mamy możliwość, za sprawą tej sztuki, spojrzeć na te postaci i straszliwe realia w których żyły i zmierzyć się z wieloma istotnymi kwestiami zarówno z przeszłości jak i teraźniejszości.

W czasie powstawania scenariusza i rozpoczęcia pierwszych prób teatralnych po obu stronach granicy
(wydawałoby się) w bezpiecznej i stabilnej Europie rozpoczęła się w o j n a w Ukrainie, która (niestety) trwa nadal. Dlatego słowa wypowiadane przez młodych artystów ze sceny brzmieć będą mocniej. Niestety hasło Nigdy więcej Wojny jest nadal tak bardzo aktualne.

W dniu 9 marca b.r. młodzież polska i niemiecka, (która już od niedzieli 5 marca gościć będzie w Słupcy) przyjdzie do muzeum na spotkanie z …. bohaterkami sztuki , w której biorą udział i które postaci odtwarzają. Obejrzą bowiem dokument fabularyzowany Przyjaciółki w reżyserii W. Różyckiej -Zborowskiej; przy Ławce Przyjaciółek natomiast, znaku naszego p a m i ę t a n i a , wspólną fotografią utrwalimy to wydarzenie. Przyjaźń, miedzy dziewczynami, która zaczęła się 84 lata w naszym mieście trwa nadal. I zawsze jest możliwa- tłumaczy Beata Czerniak z Muzeum Regionalnego w Słupcy.

 


Brak komentarzy

Dodaj komentarz