Twoja informacja

Masz dla nas temat? Napisz!

Zapraszają na spotkanie z Januszem Leonem Wiśniewskim

Na kolejne spotkanie autorskie zaprasza Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Słupcy.

-Zapraszamy na spotkanie z Januszem Leonem Wiśniewskim.Janusz Leon Wiśniewski, pisarz i naukowiec, urodził się w Toruniu. Obronił tytuł magistra fizyki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika oraz magistra ekonomii na tej samej uczelni. Jest doktorem informatyki z Politechniki Warszawskiej oraz doktorem habilitowanym chemii na Politechnice Łódzkiej. Jest współautorem pierwszego na świecie programu komputerowego, który służy do automatycznego tworzenia systematycznych mas organicznych związków chemicznych na podstawie ich wzorów strukturalnych.

Janusz Leon Wiśniewski swoją debiutancką powieść wydał w 2001 roku pod tytułem „Samotność w sieci”. W 2003 roku wydał nowelę zatytułowaną „Martyna”. Została napisana wspólnie z internautami.Jest autorem wielu powieści (między innymi: “Los powtórzony”, “Bikini”, “Grand”, “Na Fejsie z moim synem”), zbiorów opowiadań (między innymi: “Zespoły napięć”, “Moje historie prawdziwe’) esejów (“Czy mężczyźni są światu potrzebni? Intymna teoria względności”, “Sceny życia za ścianą”, “Nazwijmy to miłość”), a także rozpraw popularno-naukowych oraz książek dla dzieci (“Marcelinka rusza w Kosmos”, “Uczucia”, “O 7 krasnoludkach, które nigdy nie spotkały królewny Śnieżki”). Jego dzieła wydawane są w 19 różnych krajach świata.

Debiut literacki pisarza, czyli „Samotność w sieci” stał się inspiracją do serialu, który został wyprodukowany przez TVP. Na jej podstawie powstał również film, którego premiera kinowa odbyła się w 2006 roku. Janusz Leon Wiśniewski został uhonorowany w Alei Gwiazd w Toruniu. W 2015 roku za wkład w promocję Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i Torunia przyznano mu tytuł ambasadora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Obecnie mieszka w Gdańsku oraz Frankfurcie nad Menem.

Zadanie w ramach projektu Bliżej Biblioteki dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025-czytamy na stronie placówki.

 


Brak komentarzy

Dodaj komentarz