Twoja informacja

Masz dla nas temat? Napisz!

Zapraszamy na wernisaż

Muzeum Regionalne w Słupcy zaprasza na wystawę “Nie zapomnij… kartki z pamiętnika Runi Lissak z lat 1927-1930”. Jej otwarcie odbędzie się w najbliższy piątek.

Runia Lisak była najmłodszą córką Jakuba Lissaka i jego żony Hindy z Baumanów. Urodziła się w Słupcy, w latach 1927-1929 była uczennicą Trzyklasowej Koedukacyjnej Szkole Handlowej Koła Polskiej Macierzy Szkolnej.

W 1936 roku wyjechała wraz ze swoim mężem Elimezechem Levim do Palestyny, opuszczając Polskę na zawsze. Z jej najbliższej, licznej rodziny nikt nie przeżył okrucieństwa Zagłady II wojny światowej. Ze sobą zabrała mały, niepozorny pamiętnik – łącznik z jej światem, który zdecydowała się opuścić. To właśnie on jest bohaterem tej wystawy.

Pamiętnik zawiera ponad 40 wpisów koleżanek, kolegów, nauczycieli i znajomych Runi Lisak z czasu jej edukacji. Jest skrupulatnie wypełniony sentencjami, aforyzmami, rysunkami i fragmentami wierszy. – Każdy z tych wpisów jest zatrzymaniem chwili, pewnym wzruszeniem, do którego wraca się po latach – tłumaczy Beata Czerniak, dyrektor muzeum.

Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek 17 lutego. Początek o godz. 17:30. Serdecznie zapraszamy.

Najnowszy komentarz
  • Czy te kartki są pisane po polsku? Czy po hebrajsku?

Dodaj komentarz