Twoja informacja

Masz dla nas temat? Napisz!

Zasady bezpieczeństwa przy pracy na komputerze

PC jeszcze kilkanaście lat temu były najbardziej popularnym sprzętem komputerowym, ale obecnie coraz częściej są one wypierane przez komputery przenośne, które są znacznie mniejsze, których można używać w dowolnym miejscu i czasie, a wbudowany akumulator pozwala też na pracę wtedy, gdy nie ma dostępu do prądu (oczywiście w zakresie pojemności baterii). Jednak, niezależnie czy posiadasz komputer PC czy laptopa – kluczowe jest aby na nim pracować bezpiecznie.

 

Czym jest bezpieczeństwo pracy przy komputerze dla pracownika?

 

Tematyka jest bardzo szeroka i można ją analizować w różnym kontekście. Ważna jest kwestia bezpieczeństwa i higieny pracy, związana z odpowiednim przygotowaniem stanowiska, ale także odpowiednie zabezpieczenie sprzętu przed fizycznym dostępem osób niepowołanych czy zagrożeniami związanymi z podłączeniem do sieci Internet. Aby praca na PC była bezpieczna należy wziąć pod uwagę wszystkie aspekty.

Jeśli nie przygotujemy odpowiednio stanowiska pracy, to może się to dla nas skończyć wieloma problemami zdrowotnymi. O czym należy pamiętać? Podstawą jest odpowiednie oświetlenie, ale także biurko, krzesło z regulowanym oparciem, co pozwala zachować odpowiednią postawę. Ważne jest również, aby zachować odpowiednią odległość wzroku od monitora. Jeśli ekran będzie zbyt blisko oczu, to bardzo szybko może okazać się, że potrzebne będą okulary korygujące wadę. Są to ważne elementy bezpieczeństwa pracy analizowane w kontekście pracownika, ale czy to wszystko?

 

Bezpieczeństwo w kontekście wykorzystywanego sprzętu

 

Wykorzystując komputer w pracy należy pamiętać o jego odpowiednim zabezpieczeniu, aby chronić przechowywane na nim dane i pliki. Jest to szczególnie ważne, jeśli na dysku znajdują się dane naszych kontrahentów i klientów. Podstawową zasadą powinno być zabezpieczenie urządzenia hasłem, co pozwoli wyeliminować ryzyko dostępu osób nieuprawnionych. Hasło należy ustawić tak, aby nie było można łatwo go odgadnąć. Koniecznie przeczytaj poradnik, o tym jak prawidłowo zabezpieczyć swój sprzęt silnym hasłem, klikając tu.

Urządzenia działające wyłącznie w sieci lokalnej nie są tak narażone na zagrożenie zewnętrzne jak te, na których korzysta się z Internetu. Jednak nawet te wykorzystywane jedynie wewnątrz organizacji powinny być odpowiednio zabezpieczone. Chodzi tu głównie o firewall oraz program antywirusowy, ponieważ ryzyko infekcji urządzenia pojawia się choćby wtedy, gdy do komputera podłączymy urządzenie zewnętrzne, takie jak dysk przenośny, które będzie zainfekowane.

 

Bezpieczeństwo komputera w sieci zewnętrznej

 

Komputer PC, na którym pracujemy, musi być szczególnie zabezpieczony przed atakami z zewnątrz, jeśli pracujemy wykorzystując Internet. Pracowników należy regularnie szkolić, aby mieli świadomość zagrożeń oraz wiedzieli, jak zachować się w obliczu niebezpieczeństwa.

Cyberataki w świecie Internetu są codziennością od wielu lat, a ich forma przyjmuje coraz to nowe oblicza. W ostatnim czasie coraz więcej mówi się m.in. o oszustwach opierających się na wyłudzeniu danych, takich jak scam. Mówiąc ogólnie – jest to ogół działań, jakie podejmowane są przez przestępców w celu wyłudzenia i wykorzystania danych m.in. w celu kradzieży środków pieniężnych. Istotą oszustwa jest to, że w pierwszej kolejności wzbudzane jest w ofierze zaufanie, a następnie uzyskiwane są interesujące przestępcę informacje. 

Dowiedz się więcej o tym jak bronić się przed wyłudzeniami w Internecie z tego poradnika: https://nano.komputronik.pl/n/co-to-scam-przyklady/

 

Bezpieczeństwo danych

 

Pracując na komputerze stacjonarnym należy dodatkowo dbać o dane, ale też efekty swojej pracy. Chociaż nagłe przerwy w dostępie do energii elektrycznej zdarzają się obecnie rzadko, to nie można wykluczyć pojawienia się nagłej utraty zasilania. W przypadku laptopa nie jest to problemem, ponieważ nawet najmniej wydajna bateria pozwoli spokojnie dokończyć realizowane zadania, a w każdym razie bezpiecznie zapisać efekty swojej pracy oraz prawidłowo wyłączyć urządzenie, aby przechowywane na nim dane były bezpieczne. W przypadku komputera PC, nagła awaria może być tragiczna w skutkach, gdyż utracić możemy wszystko to, nad czym aktualnie pracowaliśmy. Dlatego dobrym nawykiem jest regularne zapisywanie postępów pracy, dzięki czemu w razie problemów stracimy tylko fragment, a nie całość zadania. Rozwiązaniem, które pozwoli ten problem wyeliminować jest zakup odpowiedniego urządzenia pozwalającego na podtrzymanie prądu koniecznego do pracy komputerów.

 

*Artykuł sponsorowany