Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.

Zbudują nową siedzibę KRUS-u w Słupcy

Działkę na której ma powstać nowa siedziba Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Słupcy w formie darowizny przekazali radni Powiatu Słupeckiego.

Przypomnijmy, że jego obecna siedziba jest zlokalizowana przy ulicy Warszawskiej. Nowa miałaby powstać na działce znajdującej się za Specjalnym Ośrodkiem Wychowawczym w Słupcy. Jej wartość została wyceniona na około 266 000 zł. W tej sprawie głosowali radni podczas ostatnie Sesji.

-Zdaje sobie sprawę, że placówka KRUS-u na terenie Powiatu Słupeckiego jest nam jak najbardziej potrzebna ale w projekcie uchwały mamy też taki zapis, że działka, na której jest przewidywana budowa tego nowego budynku to wartość około 260 000.

Czy nie dałoby rady choćby połowę z tej wartości działki uzyskać w jakiś sposób od KRUS-u, choćby po to, by przeznaczyć na jakieś kolejne 300 metrów drogi na terenie naszego Powiatu?-pytał radny Mariusz Król nawiązując do ostatnio oddanego odcinka drogi w Dziedzicach w Gminie Lądek.

-Negocjacje z KRUS-em dotyczące wybudowania nowej siedziby dla tego oddziału, czy placówki terenowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Słupcy trwały grubo ponad rok i efektem końcowym jest ten projekt uchwały. On się opiera na założeniu, że jeśli w tej chwili Państwo zgodzicie się na przekazanie na własność KRUS-u tej 20-arowej działki za Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym, to jest teren na którym kiedyś jako dziecię uczyłem się grać w tenisa na asfaltowym boisku.

Tam jest w tej chwili ładny trawnik, to jest połowa jakby tego placu za SOSW. To jest miejsce o tyle fajne, że ono w planie zagospodarowania przestrzennego miasta jest przeznaczone pod usługi, czyli nie ma tutaj żadnej kolizji prawnej i nie trzeba czekać latami na jakieś zmiany. Natomiast KRUS inwestuje tam gdzie samorząd wychodzi mu na przeciw. Tak było choćby w Krotoszynie, gdzie w końcu ubiegłego roku oddano do użytku nową siedzibę Kasy, obsługująca podobnie jak w Powiecie Słupeckim około tysiąca osób ubezpieczonych na tych KRUS-owskich zasadach.

Jakie są warunki pracy w placówce KRUS-u obecnej Państwo wiecie. To jest placówka otwierana co prawda chyba jako pierwsza w Wielkopolsce z pompą na początku lat 90-tych i wtedy to odpowiadało jeszcze jakimś standardom ówczesnej administracji. Natomiast teraz tam jest po prostu okropnie. Sam budynek też nie robi najlepszego wrażenia, ale umowa z KRUS-em jest taka.

My im w tej chwili przekazujemy działkę. Oni budują za swoje pieniądze pozyskane z centrali warszawskiej, która patrzy na to w ten sposób. Jak samorząd udostępnia grunt to budują, jak nie udostępnia to jadą dalej na tym co jest. A to naprawdę wstyd dla Powiatu, żeby ta obsługa ubezpieczonych rolników odbywała się w takich warunkach, gdzie nie ma elementarnych standardów dotyczących dostępności dla osób niepełnosprawnych, gdzie nie ma jakiejkolwiek intymności jak chodzi o rozmowy z tymi osobami obsługującymi ubezpieczonych. Same te okienka przy których odbywa się obsługa są na 12 metrach kwadratowych i tam trzy panie za szkłem siedzą i próbują rozmawiać czasem z kilkoma osobami naraz, więc naprawdę kiepsko.

Jeśli pójdziemy na te warunki to będziemy mieli za dwa, czy trzy lata nowy fajny obiekt administracyjny. KRUS to jest instytucja państwowa więc niezależnie, czy to będzie w takiej, czy innej formie istniało, na pewno jakieś organy administracyjne będą mogły z tego korzystać, a w zamian mamy możliwość pozyskania tych udziałów w nieruchomości, które ma obecnie Skarb Państwa i w momencie, kiedy KRUS przeprowadzi się do nowej siedziby, to wtedy wystąpimy do wojewody o komunalizację. Tak to wygląda-odpowiadał starosta, Jacek Bartkowiak.

Jego zdanie podzielił również radny, Henryk Tylman. Ostatecznie wszyscy radni zagłosowali za przekazaniem działki KRUS-owi.

8 odpowiedzi

  1. Ciekawe po co kolejna placówka jak rolników coraz mniej…
    A tym bardziej, że już widać przymiarki do wysyłania kwartalnych przekazów na ubezpieczenie drogą elektroniczną

  2. Ja też chcę działkę aktem darowizny 🙂a. z dugiej strony skoro to jest związane z rolnictwem to na wsi jakiejś to pobudowac

    1. Fakt że jest związane z rolnictwem nie znaczy że to ma być na wsi. Skoro basen jest związany z wodą to ma być nad jeziorem?

  3. Według mnie trochę szkoda tak fajnie umieszczonej działki nad promenadą i myślę że mogłoby powstać tam coś ciekawszego

  4. A parkingi tam powstaną, bo już teraz nie ma gdzie parkować samochodów? Same powiatowe placówki się tam znajdują.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *