Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.

Zlecili badania wody w jeziorze. Gmina Powidz w stałym kontakcie ze służbami w związku możliwym ogniskiem ptasiej grypy.

Komunikat dotyczący ptasiej grypy, która może występować na jej terenie wydała Gmina Powidz.

-Z informacji od Powiatowego Inspektoratu Weterynarii ze Słupcy wynika, że wstępnie potwierdzono występowanie na terenie gminy Powidz ptasiej grypy u ptaków dzikich z gatunku mewa śmieszka. Informujemy, że począwszy od pierwszych zgłoszeń dot. występowania na brzegu jeziora martwych ptaków tj. od 30 kwietnia 2023 r., Urząd Gminy Powidz jest w stałym kontakcie i współpracuje z właściwymi służbami.

Jednocześnie informujemy, że kompetentnym do wydawania zaleceń i ograniczeń w związku z wystąpieniem ognisk choroby jest Powiatowy Inspektorat Weterynarii ze Słupcy.  Dodatkowo, w związku z zaistniałą sytuacją, Gmina Powidz zwróciła się do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska o badania wody w powidzkim akwenie.

W przypadku wydania przez odpowiednie służby informacji dot. sposobów postępowania w związku z bieżącą sytuacją, będziemy o tym informować.

Ptasia grypa nie jest groźna dla ludzi. Wystarczającym jest stosowanie podstawowych zasad higieny indywidualnej! Zgłoszenia dotyczące martwego ptactwa należy kierować na stanowisko
zarządzania kryzysowego UG Powidz – 722 323 370-czytamy w komunikacie wójta, Jakuba Gwita.

 

„Nie zamykamy akwenu jeziora powidzkiego, ani plaż wokół jeziora.”

 

Badania potwierdziły ptasią grypę. Jezioro Powidzkie ma być wykluczone z użytkowania.

2 odpowiedzi

  1. Pytam się komu zależy na tej ściemie? Kolejnym krokiem będzie wybicie wszystkich kurników w okolicy?

    1. A te ćwierć tysiąca sztuk martwego ptactwa same wskoczyło im do worków? Radzę przejść się linią brzegową i zobaczyć skale problemu. Ale nie, przepraszam. Ludzie potrafią napisać tylko ze to ściema i straszenie ludzi ;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *