Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.

Zniszczyli nowe nasadzenia nad brzegiem Jeziora Powidzkiego

O akcie wandalizmu na swoim terenie informuje Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego.

– Wpłynęła dziś do nas niezmiernie smutna wiadomość o zniszczeniu wierzb i olch posadzonych nad brzegiem Jeziora Powidzkiego. Poświęciliśmy sporo pracy i czasu oraz ponieśliśmy duże koszty finansowe, aby zrealizować nasadzenia drzew i krzewów, które docelowo miały stanowić strefę buforową jeziora.
Niestety, jak się okazuje, nie wszyscy są zwolennikami zadrzewień i zakrzewień wokół jeziora. Nieznani sprawcy wykonali oprysk środkiem chemicznym, który zniszczył sadzonki. Jesteśmy rozgoryczeni.

Nasadzenia drzew i krzewów wokół Jeziora Powidzkiego mają ogromne znaczenie dla jego ekosystemu. Tworzą one strefy ochronne, które działają jak filtry wody, zapobiegają erozji brzegów i asymilują substancje biogenne. Ponadto, drzewa i krzewy tworzą schronienie dla ptaków, płazów oraz innych zwierząt, zwiększając różnorodność biologiczną tego obszaru.

Był to ważny krok w kierunku ochrony przyrody oraz środowiska naturalnego. Działania te miały przyczynić się do poprawy jakości wody w jeziorze a także ochrony fauny i flory. Przestrzenie rekreacyjne dla społeczności lokalnej nad Jeziorem Powidzkim są już utworzone i rokrocznie gromadzą tłumy szukające odpoczynku w przejrzystych wodach tego największego w Wielkopolsce jeziora.

Przy postępującej wycince drzew i krzewów z jego brzegów oraz coraz to większym spływie biogenów do jeziora za kilka/kilkanaście lat przejrzystość wody diametralnie spadnie, a latem będziemy świadkami zakwitów sinic. Wtedy odtworzenie korzystnych warunków zarówno dla ekosystemu jak i ludzi będzie procesem znacznie dłuższym i trudniejszym a często wręcz niemożliwym.

Nie poddajemy się i będziemy realizować dalsze nasadzenia w trosce o Jezioro Powidzkie. Chcemy zachować je w możliwie jak najlepszym stanie dla nas i dla przyszłych pokoleń.

Jeżeli ktoś z Was jest w posiadaniu informacji w tej sprawie prosimy o przekazanie ich policji – czytamy na stronie organizacji.

 

FOTO: Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego

4 odpowiedzi

  1. Okolice jeziora powidzkiego to piękne tereny. W maju odwiedziłam to miejsce pierwszy raz i jestem pod dużym wrażeniem. Bardzo zabolało mnie to, że ktoś zniszczył sadzonki. Myślę, że brak tu elementarnej wiedzy na temat roli drzew i krzewów w ekosystemie. Głupota ludzka nie zna granic. Trzymam za Państwa kciuki, może uda się ten akt wandalizmu naprawić. Serdeczności, Magdalena z Częstochowy :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *