Twoja informacja

Masz dla nas temat? Napisz!

Uczniowie ze Strzałkowa pamiętają!

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Strzałkowie włączył się do ogólnopolskiej akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła Pamięta”.

W tym roku akcja zorganizowana została po raz trzeci, a jej celem tradycyjnie było upamiętnienie ważnych rocznic, wydarzeń i postaci, które zapisały się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. Skierowana do ludzi młodych inicjatywa ma zwrócić ich uwagę na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.
W ramach akcji uczniowie wraz z nauczycielami podjęli wiele ciekawych działań. Wśród nich było m.in. stworzenie komiksu dotyczącego Powstania Warszawskiego i upamiętniającego tych, którzy zginęli za naszą wolność; zaprojektowanie znaczka pocztowego „Moja Polska”, którego bohaterem stał się obrońca naszej wolności – generał Jan Henryk Dąbrowski; czy wykonanie plakatów o tematyce niepodległościowej.

Na lekcjach historii klasy 4-8 poznały losy lokalnych bohaterów, m.in. Leona Urbaniaka, strzałkowskiego lekkoatlety i patrioty. Uczniowie odwiedzili mogiły Powstańców Wielkopolskich spoczywających na strzałkowskim cmentarzu oraz miejsca upamiętniające ważne wydarzenia historyczne, m.in. Pomnik Pamięci Powstańców Wielkopolskich i Pomordowanych w Walkach o Wolną Niepodległą Polskę, czy tablicę pamiątkową poświęconą dzieciom uczestniczących w strajku szkolnym w obronie języka polskiego w latach 1906-1907.

Cenną inicjatywą wykazali się wolontariusze Lokalnego Centrum Wolontariatu, działającego przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Strzałkowie. We współpracy z pracownikami i podopiecznymi Domu Pomocy Społecznej w Strzałkowie sprzątali groby zmarłych pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Strzałkowie oraz groby Powstańców Wielkopolskich. Uczniowie wraz z opiekunami zapalili również znicze będące symbolem pamięci i troski o tych, którzy odeszli.

Podjętych działań było więcej, a uczniowie chętnie brali w nich udział. Akcja “Szkoła Pamięta ” pokazała im, jak ważna jest znajomość lokalnej historii kształtującej losy naszej małej Ojczyzny.

 


Najnowszy komentarz
  • Szkoda,że nikt już nie pamięta o grobach na naszym cmentarzu… Szczególnie tych, które zostały opatrzone wizytówkami Powstańców. Zapalony znicz,nawet najpiękniejszy,kiepsko się prezentuje na całorocznym brudzie…

Dodaj komentarz